„Pro město určitě mimořádný koncert se uskuteční od půl osmé večer v sále Besedního domu,“ říká ředitel Městského kulturního střediska ve Vyškově Jiří Čepán.

Američan slovenského původu přijíždí do okresního města v rámci svého jarního turné po České republice. „Na něj si s sebou přivezl skvělé hudebníky. Na bicí ho doprovází jeho syn Ladislav „Vajco“ Deczi, na basu Steve Clarke a na klávesy Walter Fischbacher, se kterými také nahrál dvě nová alba. Jeho skupina má název Celula,“ vysvětluje Čepán.

A jak by se dal tento devětašedesátiletý rodák ze slovenského Bernolákova podle něj charakterizovat? „Je jednou z nejvýraznějších osobností slovenské, české a následně americké jazzové scény. Pro někoho možná samorost, který jde svou vlastní cestou v muzice a umění, každopádně hudebník a trumpetista výrazných kvalit,“ upozorňuje Čepán.

Jeho hudební cesta přitom nebyla nijak přímočará. „Z rodného Slovenska se Laco Deczi odstěhoval do Brna a zde se proslavil. V šedesátých letech odešel do Prahy, kde v roce devatenáct set šedesát sedm založil skupinu Cellula New York, jejíž tvorba vychází z hardbopu. Koncem osmdesátých let Deczi emigroval, aby v Německu a Americe vydal několik desek. Dnes žije v Americe, kde se živí výhradně muzikou,“ popisuje ředitel.

Na svém kontě má přitom tento vynikající hudebník desítky nejen jazzových, ale i symfonických, scénických, operních a muzikálových skladeb. „Jeho záběr je opravdu široký. Od svatebních štací a firemních večírků po nahrávání partů pro Miro Žbirku či divadelní představení. Z nehudební stránky je třeba zmínit jeho silný smysl pro humor či spíše recesi, kterou je v jazzovém světě pověstný. Ve vzácných chvílích volna mezi komponováním, koncertováním a natáčením také maluje. Bez malířského školení totiž lehce zvládá techniku olejomalby,“ dodává Čepán.