„Bude to poslední z autorů, kteří mají nějaký vztah a vazbu k Vyškovu. Kdysi dávno s námi totiž vystavoval na expozici Rozhovory. Protože tehdy fotil dobře a ještě mu to vydrželo, tak jsem si ho dovolil sem pozvat,“ shrnuje kurátor galerie Jiří Foltýn.

V té době se podle něj ještě Vybíral věnoval fotografování figurálních objektů. „Teď se přesunul do trochu jiné oblasti. Jsou to takové fragmenty městské reality, vazba graffiti na zdech s okolní městskou přírodou. Jedná se o kultivovanou záležitost opřenou o barevnost,“ dodává Foltýn.

A proč právě snímky cyklotras? „Začal jsem jezdit na kole a dostal jsem se do prostředí, které jsem dřív neznal. Jsou to vlastně brněnské periferie, jednak okolí poblíž Svitavy a především kolem Svratky. Na tamních zdech a ohradách začali tvořit sprejeři a tyto průniky do okolní krajiny mě začaly zajímat,“ vysvětluje Vybíral.

Návštěvníci vyškovské výstavy uvidí pouze část souboru. „Spatří tu znakové a jednoduché věci. Existuje jich ale víc, dokonce i s projíždějícími cyklisty nebo bruslaři. Celý soubor navíc pořád doplňuji,“ popisuje absolvent pražské FAMU.

Podněty mu přitom v současné době přináší nejen jízda na kole, ale také jeho práce. Působí totiž jako vedoucí oddělení fotografie na brněnské Střední škole umění a designu. „Svým způsobem je to také inspirace, rozhodně je to zajímavá práce. Předtím jsem pracoval v novinách, dělal jsem i podnikové propagace. Po revoluci mě na školu pozval kolega Maršálek a od té doby tam jsem a rád,“ doplňuje Vybíral.