Až do června se pro ně totiž koná vědomostní soutěž, jejíž náplní je život a rodná země Leonarda da Vinci a inspirace dílem tohoto renesančního všeumělce.

„Soutěž vyhlásila ve spolupráci s naší knihovnou Komunitní nadace pro vědění, umění a civilizaci Tři Brány, a to k pětistému padesátému pátému výročí narození renesančního geniálního umělce Leonarda da Vinci. Naučná i zábavná soutěžní hra je určena pro žáky druhého stupně vyškovských základních škol a odpovídajících tříd víceletého gymnázia,“ vysvětluje Zdeňka Adlerová z Knihovny Karla Dvořáčka. Do hry podle ní vyslaly všechny oslovené školy po jednom pětičlenném družstvu.

A co všechno už mají soutěžící za sebou? „První kolo věnované Leonardu da Vinci se konalo začátkem dubna. Děti musely prokázat nejen své umění hledat informace v knihách či na internetu, ale musely se také vžít do role Da Vinciho současníka a napsat mu dopis. Objednávku portrétu, milostný list či dopis příteli. Třetí součástí kola bylo vyluštění šifry,“ vypočítává Adlerová.

Soutěžící se přitom v testu museli zamyslet i nad tím, zda si Da Vinci při malování Mony Lisy mohl posvítit žárovkou nebo zda si ve stáří mohl pochutnávat na krůtě s bramborami.Sotva si přitom trochu oddychli, zapeklité úkoly se na ně hrnuly znovu.

„Druhé kolo jsme zahájili v polovině dubna návštěvou výstavy současných českých a slovenských výtvarných umělců Mona Lisa 2006, která se koná ve Hřbitovním kostele Panny Marie ve Vyškově. To soutěžícím napovědělo, že kromě vědomostního testu a šifry je čekal také výtvarný úkol. Domalovat Leonardovu Polopostavu dívky,“ říká knihovnice.

Do konce akce mají děti podle ní před sebou ještě tři náročná kola. „Věříme, že ve svém úsilí vytrvají. Kromě věcných odměn, které v cíli čekají na nejúspěšnější družstva, pro ně může být motivací i tajný výlet. Na něj se všechny týmy vypraví na závěr hry,“ dodává Adlerová.