Organizátoři z Asociace Paprsek vyberou dobrovolné vstupné. Peníze budou pro postižené. Díky nim se mohou vydat do míst, kam by sami nemohli.

„Pocházejí totiž mnohdy z rodin, které jsou sociálně slabé. Nemůžeme proto po nich chtít, aby nám dali plnou částku za akce, které pro ně pořádáme,“ uvádí předsedkyně Paprsku Jaroslava Bednářová.

V některých případech by zaplatili až tři a půl tisíce korun. „Maximálně od nich bereme čtrnáct set. I tak jsou naše náklady nižší kvůli tomu, že lidé, kteří dělají postiženým doprovod, nechtějí většinou žádnou odměnu. Pokud si něco vezmou, je to jen symbolická částka,“ říká předsedkyně.

Paprsek pořádá několik pobytů ročně. „V zimě jezdíme na hory. Několik dní na horském vzduchu přinese astmatikům zlepšení zdravotního stavu na řadu měsíců. Kromě toho se vydáváme do přírody dvakrát v létě,“ uvádí Bednářová.

Vybrat dobré místo pro ubytování je podle ní náročné. „Musíme najít hotel, který je blízko lesu. Přitom ale potřebujeme mít bezbariérové přístupy pro vozíčkáře. Za přijatelnou cenu sehnat hotel je problém,“ popisuje obtíže předsedkyně.

Benefiční koncert může přinést několik desítek tisíc korun. „Pořádáme ho s Asociací rodičů a přátel zdravotně postižených dětí a Osvětovou besedou Drnovice. Loni jsme získali přibližně osmnáct tisíc korun,“ informuje Bednářová.

Duchovním otcem akce je Jiří Dvořák z Drnovic. „Přimělo mě k tomu okolí. Kamarád má postiženého syna. Chtěl jsem pro děti z Paprsku zajistit nějaké peníze. Teď se z toho stává pomalu tradice. Rozhodně v tom chceme pokračovat také v dalších letech,“ plánuje organizátor.

Zatímco na počátku většinu věcí zajišťoval sám, dnes má řadu pomocníků. „Podařilo se nám díky tomu už před koncertem sehnat peníze. Máme osmnáct tisíc korun. Další prostředky dají návštěvníci na dobrovolném vstupném,“ říká Dvořák.

Jedním z umělců, který se koncertu zúčastní, je písničkář Bob Frídl. „Podle mě patří k lidem z mé profese, aby zdarma zahráli druhým, zvláště v předvánočním čase. Uděláme jim radost a ještě přispějeme na dobrou věc,“ myslí si.

Pro něj to není výjimečná akce. Letos třeba zpíval v Bučovicích, kde umělci podpořili opravu fontány. „Tam nešlo jen o peníze. Těch se moc nevybralo. Důležitější je, aby se nám podařilo upozornit na stav fontány na zámku,“ říká hudebník.

Mimo to také jezdí na koncerty do azylových domů. „Byli jsme také v brněnském Klokánku,“ dodává.