Diváci jejich styl dobře znají, těší se na něj a cíleně ho vyhledávají. Očekávají lehkou dobovou zpěvohru, na jejímž konci jsou alespoň tři svatby.

Pro tentokrát je ale divadelníci překvapí. Zaručují sice smích od začátku až do konce, ale v poněkud odlišném balení.

„Sáhli jsme po úplně jiném scénáři než kdykoli předtím. Jde o hru bez písniček. Poprvé se děj odehrává v současnosti. Hra je pro divadelní soubor velice náročná, textově i obsahově. Jde o konverzační komedii, scénář má sto stran,“ uvedla režisérka souboru Renata Škrobová.

Ale přitom to není žádná obyčejná „textovka“. „Hra se odehrává v atraktivním lékařském prostředí na neobvyklé scéně s forbínou, jezdí se tam na křesle pro invalidy, stříká se tam sifonovou lahví, lidé usínají, padají, mlátí, zuří, no prostě žijí. Je tam spouta vtipných situací a zvratů,“ nahlédla do děje režisérka.

A jaký měl soubor Krásenští divadelní ochotníci důvod ke změně? „Už jsme měli odehraných pět úspěšných představení a dospěli jsme k názoru, že už jsme dost vyzrálí a zkušení, abychom mohli nastudovat něco složitějšího. A výsledek se povedl. Z míst, kde jsme už hráli, máme vynikající ohlasy. Našim hercům typ této hry doslova sedí, jako by jim jejich role byly šité na míru,“ pochlubila se Škrobová.

Vybrala si hru od anglického autora Raye Cooneyho Rodina je základ státu aneb Život není peříčko. Podle odborníků jde o jednu z nejlepších komedií světově známého autora.

Děj se odehrává se v jedné londýnské nemocnici. Důstojný lékař se připravujete na zásadní přednášku, která ho má posunout v kariéře. Náhle se dozví, že je již osmnáct let otcem dcery. Nová rodina si dělá nárok na jeho život, kariéru i pohodlí. On ale chce zabránit tomu, aby se šéf, manželka i kolegové zprávu dozvěděli. Vše popírá, zatlouká, vyhýbá se a zaplétá stále více. „V nastalém chaosu se může nejeden z diváků cítit právem jako v některé nemocnici české,“ dodala režisérka.

Hra měla premiéru v lednu v domácím Krásensku a soubor už odehrál další představení v několika vesnicích Vyškovska a Blanenska. To hlavní má ale ještě před sebou.

Zítra se představí ve Vyškově v Besedním domě ve v sedm hodin večer. Následující pátek 26. února vystoupí v Podomí, další tři březnové soboty ve Švábenicích, v Pustiměři a Vysočanech, v pátek 26. března v Kotvrdovicích, v sobotu 27. března v Ostrově u Macochy a 4. dubna v Rozstání.