O tom vypráví pověst Kamenná panna, která je součástí nové knihy račické rodačky a kronikářky Dagmar Stryjové. Ta také měla dát jméno celé publikaci, v níž autorka popisuje různé příběhy z Račic a okolí.

Nakonec však vybrala jiný název, a to Pokog swaty u nas panug. „Tak zní nápis ve staročeštině, který je dodnes čitelný na průčelí račického zámku a znamená Pokoj svatý u nás panuj. Jako první mě ovšem napadl prostý název Račické pověsti,“ řekla Stryjová. Původní myšlenku však zamítla, protože některé pověsti se týkají i okolních vesnic. Stryjová píše například o založení račického hradu, loupeživém rytíři Fridušovi, smírčím kameni a bílé paní, obléhání hradu biskupem Janem Železným.

Útlá knížka je doplněná barevnými fotografiemi, které zhotovila sama autorka. „Původně měla vyjít kniha s holým textem. Nakonec mi na poslední chvíli zprostředkovalo grant občanské sdružení Barvínek z Podomí. Publikaci jsem stáhla z tiskárny a měla jsem jen čtrnáct dní na to, abych ji upravila a doplnila fotografiemi, které dokumentují krásu zdejší krajiny,“ vzpomíná spisovatelka.

Knížka vyšla u příležitosti sedmi stého osmdesátého výročí první písemné zmínky o Račicích. Text je členěný do tří kapitol. Milovníky historie určitě potěší úvodní část věnovaná zámku a jeho příběhům, jako například o tajných zámeckých chodbách. Děti by mohla zaujmout kapitola věnovaná místním strašidlům, například hejkalovi, ohnivému koni, Šubikslíze, utopenému vápeníkovi. Zajímavé jsou i válečné příběhy, například z doby tatarských nájezdů, napoleonského tažení i z druhé světové války.

Stryjová má zkušenosti se zpracováním historie obcí Cetkovice, Knínice a Šebetov na Blanensku. Z Vyškovska zpracovala obec Olšany, stoletou historii račického sokola a nyní připravuje publikaci o račickém rodákovi, olympijském vítězi Aloisi Hudcovi.