„Donedávna jsme spoustu zvyků dodržovali, teď na některé zapomínáme. Třeba na šupiny zrovna moc nemyslíme. Do příštích Vánoc bychom se ale určitě chtěli pokusit o nějakou akci, kde bychom všechny zmíněné tradice obnovili a zapojili do nich další lidi. Třeba nějaký jarmark,“ popisuje Jana Novotná ze zmíněného spolku.

Letos se Manerovští podobného jarmarku nedočkají. Zato o předvánoční sobotě nepřijdou o tradiční vystoupení mužského divadelního spolku.

„To je čistě chlapská záležitost. Hrají totiž i ženské role a publikum tím vždycky náramně pobaví. Mají v plánu vystoupit s pohádkou Sněhurka a sedm trpaslíků. Co je zajímavé, děti se většinou smějí v jiných místech představení než dospělí,“ říká Novotná.

Ta ještě s dalšími členy souboru chystá ukázat na předvánoční akci něco z hanáckého soudku. To je totiž také hlavním posláním Koštéře. „Na úvod zazpíváme hanáckou hymnu A me sme me a ve ste ve. Hanáci ji určitě budou znát. Potom plánujeme uvést hru, kterou jsme převzali od jednoho olomouckého autora a upravili si ji na míru. V ní budeme mluvit jenom po hanácky,“ říká folkloristka.

O zábavu v sále manerovské hospody nepřijde ani nejmladší generace. „Připravujeme takový souboj kultur. V Koštéři máme totiž i děcka, která se věnují hip hopu nebo break – dance. Plánujeme ukázky lidových a zmíněných tanců. Celé naše vystoupení ještě chceme proložit vystoupeními nejmenších dětí, které by zazpívaly a zahrály koledy,“ vyjmenovává Novotná.