Musí se do něho vejít i štětce, barvy, plátna a další malířské propriety. „Možná to není příliš praktické, ale malování v přírodě pro mě znamená relaxaci,“ usmívá se Čámský, který ještě do loňska vyučoval pojistnou matematiku, investování kapitálu a další ekonomické záležitosti na brněnské Masarykově univerzitě. Vyškovanům je známý i jako někdejší ředitel tamního gymnázia. Teprve svůj první plně důchodový rok chce své velké zálibě věnovat beze zbytku.

„Chci se zaměřit i na figurální kresbu, která zatím byla na okraji mého zájmu. Jsem zvědavý, jak se mi zadaří. Je to ale otázka rutiny a praxe. Času mám nyní konečně dost, tak můžu experimentovat,“ zamýšlí se amatérský malíř, který se doposud zabýval spíš krajinomalbou.

V té však dosáhl skutečného mistrovství. Svědčí o tom i výstava v galerii turistického centra na Masarykově náměstí ve Vyškově vedle radnice. Autor do ní vybral tématicky podobné, ale různými výtvarnými technikami zpracované obrazy, které zachycují jak nejbližší okolí, tak i vzdálenější místa. „Rád sednu na kolo a jedu se odreagovat třeba k Radslavicím, Pustiměři, Drysicím či na druhou stranu k Topolanům nebo Kučerovu. Pěkné scenérie jsou třeba i u rybníka Kačence ve Vyškově. Některé z těchto lokalit by mohli návštěvníci na výstavě poznat,“ poznamenal malíř, který se těší, že letos teprve bude mít ten pravý čas objevit nejzajímavější zákoutí v okolí Vyškova.

Zbytek výstavy tvoří obrázky z míst, kam ho zavedly pracovní povinnosti nebo kam se dostal o svých dovolených. Ze zahraničí ho zaujal například exotický Kavkaz nebo tatranská plesa, z České republiky zase Lopeník, Hostýnské vrchy, Českomoravská vysočina nebo jeho rodné jižní Čechy.

Co Čámského obrázek, to jiný styl. „Hledám stále nový výraz. Některý je naturalistický, jiný spíš zase abstraktní. Jeden je na plátně, druhý na sololitu. Jednou použiji tempery, podruhé olejové barvy. Nejsem profesionální výtvarník. Někomu se jeden obraz může líbit, druhý ne. Nechtěl jsem ale své práce střádat doma na hromadě, proto jsem kývnul na nabídku a po létech zase uspořádal výstavu,“ uvedl Čámský, který dříve před lety se skupinou výtvarníku několikrát vystavoval ve vyškovském muzeu.

Výstava v Turistickém a informačním centru ve Vyškově bude přístupná do 12. března.