Od té doby je znám jako literární talent. Ocenili ho i odborníci literatury, vyhrál totiž druhé místo v poezii na slavkovské literární soutěži Memento. Student vyškovského gymnázia Tomáš Rozsypal má tedy být na co pyšný.

Devatenáctiletý chlapec z Bohdalic poprvé přinesl ukázku své tvorby do školy ve třetím ročníku. Měli za úkol napsat avantgardní báseň. „Básní jsem napsal trošku víc a když jsem je donesl do školy, paní učitelka mi nevěřila, že jsem je psal já a práci nechtěla ohodnotit. O pár dní později mě nechala v hodině napsat báseň a po přečtení mi konečně uvěřila. Nepřijde mi na tom nic úžasného ani zvláštního, nevěděl jsem, proč mi nevěří,“ říká skromně Rozsypal.

Básně začal psát před dvěma lety. Jak sám říká, nemá potřebu je nikde zveřejňovat. Někdy je pošle dvěma kamarádům co také tvoří. Poprvé je veřejnost viděla ve škole. Všechno hlavně změnila až slavkovská literární soutěž Memento. Z vlastní iniciativy se do ní Rozsypal přihlásil. „Napřed jsem se přihlásit nechtěl, ale říkal jsem si, že to zkusím a podařilo se. Vyhrál jsem druhé místo. První letos nebylo uděleno,“ zmiňuje svůj úspěch.

Porotci v něm ale viděli velký talent. „Jeden ze členů hodnotící komise poslal moji báseň současnému českému básníkovi Sísovi a tomu se líbila. Mám údajně opravdu talent a měl bych ho rozvíjet. Vážím si toho, protože mě informovali, že Sísa často nikoho nepochválí,“ říká s úsměvem Rozsypal.

Básně nepíše každý den, je to pro něj spontánní záležitost. Nejčastěji tvoří, když má smutnou melancholickou náladu. Většinou v jeho dílech někdo umře. „Bohužel nepíšu nic veselého. Často v básni někdo umírá. Nedokážu říct, proč to tak je, ale asi se tak vypisuji ze špatných nálad,“ vysvětluje Rozsypal. Jak sám přiznává, nerad píše o lásce. „Láska je ohrané téma, která nepatří do umělecké literatury, která by se mi líbila,“ popisuje svoje pocity.

Psaním se ale nejspíš živit nechce. „Moc jsem nad tím nepřemýšlel, nepřijde mi, že píšu nějak extra a na úrovni, abych si mohl říct, že jsem udělal básnickou sbírku, která by mohla být vydána,“ tvrdí mladý umělec. Psaní je pro něj pouze koníček. Rád také čte, běhá a chodí ven s přáteli. V současné době ho čeká maturitní zkouška a po jejím složení by se rád dostal na vysokou vojenskou školu na chemický obor.