Co je však jisté, že ho bude provozovat Muzeum romské kultury. Tato instituce má dobudovat i chybějící expozice. Jeho zástupci památník dnes převezmou od státu. „V areálu památníku si lidé prohlédnou původní sběrný tábor pro romské vězně z let 1942 až 1943,“ uvedla mluvčí muzea Kristina Kohoutová.

Nyní je na pozemcích, kde před lety stálo rekreační středisko s koupalištěm, infocentrum s přednáškovým sálem. Venkovní amfiteátr, replika vězeňského baráku, původní barák pro dozorce a upravený půdorys takzvaného cikánského tábora. „Nedaleko od památníku je pietní místo Žalov. Místo hromadných hrobů obětí tábora, na kterém je kříž s romskými symboly z dílny romského kamenosochaře Eduarda Oláha,“ dodala Kohoutová.

O památníku
• Stavba památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu trvala čtyři roky.
• Náklady přesáhly 90 milionů. Stále ještě nejsou hotové expozice.
• Předpokládané roční náklady na provoz jsou 5,1 milionu. Termín otevření je zatím neznámý.


Jak Deník Rovnost informoval, původní provozovatel památníku bylo Národní pedagogické muzeum a knihovna Jana Amose Komenského. Vládní úředníci nakonec loni rozhodli, že bude v režii Muzea romské kultury.

Podle jeho ředitelky Jany Horváthové však instituce stála u zrodu myšlenky na stavbu památníku a usilovala o jeho provoz už od roku 2014.

Výstavbu památníku platilo ministerstvo školství. Šlo o víc než devadesát milionů. Památník bude mít čtyři zaměstnance. Náklady na provoz zajistí ministerstvo kultury, pod které muzeum spadá. Ročně se má jednat o pět milionů. „Určitě je správné připomenout si oběti nevinných lidí. Celý projekt se mi ale zdá předražený a mám obavy, že návštěvnost bude velice nízká,“ uvedl například jeden ze čtenářů Rovnosti Pavel Novák.