Traktory, drobné nářadí, ale také spousta fotografií. To vše čeká návštěvníky ve stálé historické zemědělské expozici v Hošticích-Herolticích. Veřejnost ji po přestávce může navštívit opět tuto neděli.

„Expozice je přístupná dvakrát do roka. První termín připadá vždy na začátek června,“ vysvětluje Jiří Cupák, který se o expozici stará.

O historické zemědělské stroje a nářadí mají přitom podle něj zájem všechny generace. „Chodí sem školou povinné děti, ale také členové zdejších zájmových spolků,“ říká Cupák o expozici, která je v obci v současné podobě k vidění od konce devadesátých let.

A co všechno v ní návštěvníci objeví? „Je tu zhruba šest set padesát exponátů, z nichž většina je funkčních. Jako novinka je tu letos drobné nářadí, ale také historický traktor Zetor 15,“ vypočítává muž. K nejstarším exponátům podle něj patří ruční kamenný šrotovník z osmnáctého století.

„Sbírka je však významná nejen kvůli historickým zajímavostem, ale hlavně jako celek,“ upozorňuje Cupák.

Užitečný pohled na života rolníků spatří lidé v expozici zemědělského družstva Haná téměř po celé odpoledne. Otevřeno bude od čtrnácti do sedmnácti hodin. Další zájemci však mohou historické muzeum navštívit také individuálně po domluvě.