A ve většině z nich je také program veskrze stejný, liší se vlastně jen kapelou, která hraje na večerní zábavě. A někdy ani tím ne. Zato třeba v Milešovicích mají vlastní specialitu. „U nás bývá masopust hodně veselý. Zakončuje ho samozřejmě veselice. Nepochováváme basu, jak tomu bývá při většině těchto oslav. Máme tady jinou tradici,“ uvedl milešovický starosta Michal Polanský.

Jak bývá každoročně zvykem, čerství ženáči, dámy vdané v uplynulém roce nebo noví přistěhovalci se musí pěkně plácnout přes kapsu. „O půlnoci na veselici musí každý z nich koupit litr kořalky a podělit se o něj s ostatními. Jejich počet se samozřejmě každým rokem liší. Záleží také na tom, kolik z nich dorazí,“ upřesnil Polanský.

Průvod čtyřiceti až padesáti maskovaných lidí se bude vesnicí trousit 28. února.

A co to vlastně ostatky, nebo taky fašanky či končiny jsou? Je to vlastně svátek oslavujícího konec půstu. „Na Brněnsku a Valašsku se hodně užívá slovo končiny jako konec masopustu. Na Horňácku se zase slaví fašanky. Ostatky je ryze hanácké slovo. Značí několik posledních dnů, kdy se lidé můžou veselit od neděle do úterý před popeleční středou,“ uvedla odbornice na folklor, Vyškovanka Marie Pachtová.

Podle jejích slov masopust, neboli cizím slovem karneval, začíná svátkem tří králů. Je to období tancovaček, plesů a věnečků. Že se veselí chýlí ke konci, oznamují ostatky, které se slaví poslední neděli před popeleční středou. Spočívají především v průvodu maškar, jehož kořeny sahají až do pohanských dob. V úterý před popeleční středou se pochovává basa jako symbol konce tancovaček, kdy muzikanti mají utrum až do Štěpána. Po popeleční středě začíná postní doba, která potrvá až do Velikonoc.

Dnešní pravidla ale už nejsou tak přísná. Mnohde se ostatky dokonce slaví tehdy, kdy mají čas muzikanti, leckde se nedodržuje ani nedělní doba. Tento úpadek se projevuje i na Vyškovsku. „Jsme rádi, že se ostatků vůbec nějaké masky účastní. Sice jsme pochovávali basu, ale už to nebylo to pravé ořechové. Ani válení dýní jsem zde už dlouho neviděl,“ svěřil se otnický starosta Pavel Prokop.

O tomto víkendu budou slavit ostatky lidé v Bohdalicích, Hlubočanech, Hvězdlicích, Kučerově, Krásensku, Ruprechtově, Studnicích, Kozlanech, Moravských Málkovicích, Orlovicích, Dražovicích, Holubicích, Rybníčku, Švábenicích a Velešovicích. „Masky vyjdou v sobotu zhruba o půl jedenácté. Večer pak bude zábava s kapelou z Blučiny. O půlnoci se bude pochovávat basa,“ řekl starosta velešovických hasičů František Musil.

V Moravských Prusích vypukne masopustní veselí s kapelou Zlaťanka příští sobotu, stejně jako ve Vážanech. Tam budou ostatky ještě parádnější. Vesnicí projde kromě masek i průvod krojovaných stárků a stárek.

ŠÁRKA DUBSKÁ