„V příštím měsíci se totiž koná také Světový týden uvědomění si mozku. Proto jsme pozvali trenéry paměti, kteří v daném týdnu pořádají seznamovací semináře. Lidem vysvětlují, co trénování mozku obnáší, ale i jakých pokroků ve výzkumu této části těla vědci dosahují," přiblížila Adlerová s tím, že seminář bude zdarma.

Rodový původ

Blíže k čtenářům bude v březnu instituce i díky trojici přednášek z oboru genealogie. „Čím dál tím víc lidí začíná pátrat po svých předcích. Někdy ale tápou, kde začít, jak pokračovat i na koho se obrátit. Podařilo se nám získat lektorku, která jim všechny tyto otázky zodpoví. Plusem bude i to, že na třetím sezení se bude konat také workshop, takže si lidé to, co se naučili, odzkouší v praxi," zmínila.

Podobné zatraktivnění nabídky knihovny chybělo například Petře Jiráskové z Vyškova. „Je to velmi dobrý nápad, sami jsme se kdysi snažili dopátrat rodinných vazeb z minulosti. Dostali jsme se celkem daleko, ale pak jsme se ocitli ve slepé uličce a bádání odložili. Myslím, že návrhy profesionála ohledně toho, jak si počínat, mnoho Vyškovanů uvítá," prohlásila mladá žena.

Obdivovatelé slavného rychtářovského rodáka Aloise Musila se můžou také těšit na křest jeho knihy. Ta je mimo jiné zajímavá tím, že vychází pětasedmdesát let po jejím napsání. „Je vlastně tak trochu i nechtěně aktuální. Dnes se hodně řeší islám a díky ní se lidé dozvědí, jaký pohled na něj měl v té době katolický kněz Musil a zda se třeba se svými názory shodují," řekla ke knize orientalisty, cestovatele i etnografa Adlerová.

S Dánem přes noc

Knihovna nicméně nezapomíná ani na děti. Právě pro ně je už klasicky připravená Noc s Andersenem. A ve Vyškově budou děti poprvé také spát. „Na rozdíl od jiných knihoven ji pojímáme mezigeneračně. Rodiče často přicházejí kvůli práci a dalším povinnostem o řadu možností, jak trávit chvíle se svými dětmi, a tak jim umožníme to alespoň při příležitosti této noci trochu napravit," dodala Adlerová.

Na rozdíl od vyškovské knihovny děti v té ivanovické nepřespí. „Nejsme na to totiž uzpůsobení. Do akce jsme ale zapojení asi už čtyři až pět let. Vybereme knížky, které se nám líbí, a dětem je pak předčítáme. Ty se mezitím věnují také různým výtvarným aktivitám," popsala průběh odpoledne vedoucí knihovny Ivana Bednářová.

I přesto, že zní program lákavě, navštěvuje jej prý rok od roku méně dětí. „Vůbec netuším proč, je to velká škoda. Nutit je ale nemůžeme," pokrčila rameny Bednářová.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.