VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svědectví o těžkém osudu ve velmi těžké době

Slavkov u Brna - Nakladatelství Dobrý důvod vydalo přednedávnem reprint knihy spisovatele Oldřicha Klobase Jak se chodí v laně.

20.7.2008
SDÍLEJ:

Svědectví politického vězně z padesátých let. Věnováno dceři Olze – a všem kamarádům, kteří se museli naučit snášet ponížení, aby dokázali žít s nesnesitelným! Knihu vydalo podle prvního vydání z roku 1996 nakladatelství Dobrý důvod, Telč 2008. Foto: Repro Deník/Michal Sklenář

Proč se zabývat publikací před třemi lety zesnulého autora, která se už jednou objevila na pultech knihkupectví? Jednak od její první edice uplynulo už dvanáct let. Jde o dílo oceněné prestižní cenou E.E. Kische. A pojednává o tématu, jež je v dnešní době bohužel zřejmě nutné diskutovat ještě naléhavěji než v polovině devadesátých let: perzekuci odpůrců komunistického režimu v padesátých letech.

Recenze

Jasně tyto důvody vyložila Klobasova manželka Dagmar, která druhé vydání připravila. „Jde o to, aby se o hrůzách tehdejší doby dozvěděli mladí lidé. Aby nezapomněli. Věřím, stejně jako můj manžel, že je třeba oživovat paměť národa. Přiblížení výseku osudů skupin i jednotlivců z Brna a okolí, vylíčení zrůdných metod a praktik totalitního režimu usilujícího o ponížení či zničení lidské důstojnosti je posláním této knihy,“ vysvětlila Dagmar Klobasová.

Doplnila také, že první vydání bylo rychle rozebrané. Na Klobasovi se obraceli lidé, kteří knihu už nemohli sehnat.

Prosadit publikaci do tisku ale nakonec nebylo snadné. Nedostávalo se hlavně peněz. Nakonec pomohl příspěvkem Jihomoravský kraj a město Slavkov u Brna, kde Klobas zakotvil.

Jak napovídá podtitulek, Klobasovo dílo je především svědectvím. Autobiografické líčení postupuje chronologicky od konce druhé světové války po komunistický převrat, okolnosti vedoucí k odbojové činnosti, zatčení, vazbu, pobyt v jáchymovském lágru Nikolaj.

Pro domácí čtenáře a pamětníky obzvlášť je jistě poutavé autorovo vykreslení dobové atmosféry i reálií prostředí a postav tehdejšího Bučovicka a Slavkovska s jeho rodnými Křenovicemi v popředí. Geneze vzniku odbojové skupiny SODAN v okruhu bučovického gymnázia i jeho vazba na tehdejší všeobecný odpor vesnice vůči kolektivizaci je zajímavá také pro regionálního historika.

Pasáže z řetězce martyria věznění a výslechů už mají také obecnou hodnotu cenného svědectví a vybízejí ke srovnání s obdobnými díly, na něž je naše i světová literatura bohatá.

Klobasovo vyprávění neotřese čtenářem takovým způsobem, jako třeba šokující Vítkova zpověď vězně koncentračního tábora v Mauthausenu, podpořená ještě otřesnou ikonografickou obžalobou nacismu v podobě fotografických dokumentů bestiálních zvěrstev. Na druhou stranu nemá zase vyloženě povídkovou polohu Solženicynova Jednoho dne Ivana Děnisoviče, který reaguje na dobu stalinistických represí. Stojí spíš někde mezi oběma krajními polohami, je dokumentem i beletrií.

Klobas totiž nezapře zdatného popularizátora, jímž jako významný autor literatury faktu bezesporu byl.

Jsou možná lepší vypravěči, přesto se mu daří čtenáře zcela zaujmout jednoduchým, ale poutavým literárním stylem a právě díky němu hlavně udržet jeho pozornost. Mistrovsky umí provazovat vlastní vzpomínky někdy vysloveně intimního rázu s popisem událostí historie regionu i zásadními momenty tehdejšího dění, aniž by sklouznul do křečovitých exkurzů.

Velká síla Klobasova díla je také v humoru. Nebojí se ani sebeironie a tím si získává čtenářovy sympatie. Hlavně se mu daří ale zesměšnit tehdejší bolševickou vládnoucí mašinerii s celým jejím potlačovacím aparátem. Jeho představitelé - prokurátoři, soudci, estébáci, táborová ostraha či kolaborující vězni - vyvolávají spíš opovržení než vyslovenou hrůzu.

To ale zdaleka neznamená, že Jak se chodí v laně postrádá děsivé momenty. Samotný název knihy je odvozený od zvláštního způsobu eskortování vězňů posvazovaných po několika jako dobytek dohromady. Už to jasně vypovídá, jakému ponížení byly oběti rudé totalitní moci vystaveny.

Také výpovědi vězně Strachoně, jež zahrnul Klobas do své knihy jako jakási intermezza, se jen hemží svědectvími o nelidském ponižování a týrání vězňů. Srovnání s hrůzami nacistického teroru v prostředí koncentračních táborů či věznic se tu přímo nabízí.

Spisovatel se navzdory vážnému a tíživému tématu vyhnul patosu, volání po pomstě, neklesnul k primitivnímu moralizování. Z knihy samotné vyplývá, že ho dlouhé věznění zocelilo. Tak ostatně Klobase jistě pamatují všichni, kdo ho znali, včetně autora těchto řádků. A potvrzují to i jeho nejbližší. „Oldřich vyšel z komunistického kriminálu nezlomen. Vše, co tam prožil, ho nakonec posílilo,“ vzpomíná Dagmar Klobasová.

Jak se chodí v laně doprovází opět decentní a přitom působivé ilustrace Jana Kristoforiho, Klobasova přítele a rovněž politického vězně. Reprint má lepší přebal a poutavou a působivou předmluvu dalšího politického vězně Zdeňka Křivky. K dostání je stále například ve slavkovských knihkupectvích.

Autor: Michal Sklenář

20.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 121 Kč

Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků Míchač sirupů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 121 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, Popis práce: PP na dobu určitou 6 měsíců s možností prodloužení až na dobu neurčitou, nástup možný ihned, míchání sirupů a limonád dle schválených receptur a požadavků výroby, kontrola své práce stanovováním refrakce a senzorickým hodnocením jakosti sirupů a limonád, stanovování nebo výpočet množství jednotlivých surovin potřebných na výrobu sirupu nebo limonády na základě schválené receptury nebo doporučení laborantky, Zaměstnavatel nabízí: měsíční prémie 1.000 Kč+10% příplatek dle výrobních norem, příspěvek na obědy, příspěvek na pojištění odpovědnosti, měsíční bonusy ve formě vlastních výrobků, možnost zvýhodněného nákupu výrobků společnosti, Kontakt: Vasický Jaroslav, tel.: 724 203 313, e-mail: vasicky@neli-vyskov.cz. Pracoviště: Neli, a.s., Na Hraničkách, č.p. 589, 682 01 Vyškov 1. Informace: Jaroslav Vasický, +420 724 203 313.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitel/ka I. stupeň ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání VŠ v oboru učitelství pro I. stupeň, odborná a zdravotní způsobilost, příjemné vystupování, komunikační schopnosti, flexibilita, loajalita, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, výuka 1. a 2. ročníku, KONTAKT: Kumrová Jitka Mgr., tel.: 734 699 316, e-mail: zs.rasovice.66@seznam.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola rašovice, okres vyškov, příspěvková organizace, 685 01 Bučovice. Informace: Jitka Kumrová, +420 517 379 931.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka masa a uzenin. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, zdravotní průkaz, praxe v prodeji masa výhodou, profesionální přístup k zákazníkům, komunikační schopnosti, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravenky, 2x ročně mimořádné odměny, KONTAKT: Stančík Vladimír, tel.: 777 713 739, 7-15:30, e-mail: stancik.v@makovec.cz nebo osobně na adrese pracoviště v době 7-17 hod. Pracoviště: Makovec a.s. rousínov - rousínovec, Slavkovská, č.p. 1205, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Vladimír Stančík, +420 777 713 739.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, manuální zručnost, spolehlivost a pracovitost, samostatnost a ochota učit se novým věcem, , Popis práce: PP na dobu neurčitou, skladová činnost, dělení materiálu, zásobování výroby materiálem, vhodné i pro absolventy, , Zaměstnavatel nabízí: zázemí stabilní a rozvíjející se společnosti, práci v příjemném a moderním pracovním prostředí, podporu pitného režimu zaměstnanců, motivující finanční ohodnocení, plnohodnotný 13. plat, náborový příspěvek 10.000 Kč, věcné a finanční dary při životním jubileu, zvýhodněný mobilní tarif pro 2 Vámi zvolená telefonní čísla (volání zdarma mezi těmito čísly, výhodné ceny volání a datových tarifů), zaměstnanecké slevy na výrobky, příspěvek na závodní stravování, 5 týdnů dovolené, navýšené stravné (diety) při zahraničních služebních cestách, možnost účastnit se společně s ostatními zaměstnanci kulturních a sportovních akcí (divadlo apod.), adaptace zaměstnance, zaškolení zkušeným kolegou, doprava do zaměstnání firemním autobusem, kvalitní osobní ochranné pracovní pomůcky, , Kontakt: Hudeček Martin Ing., tel.: 544 146 411, e-mail: hudecek@fenstar.com. Pracoviště: Fenstar s.r.o., Fenstarová, č.p. č.e. 1, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Martin Hudeček, +420 544 146 411.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Boskovicích stojí Legiovlak, putovní výstava o českých a slovenských legionářích, kteří v první světové válce bojovali v Rusku.
16

Na boskovické nádraží dorazil obrněný vagon. Vlak připomíná hrdinství legionářů

Brněnská přehrada ve čtvrtek 19. července 2018.
AKTUALIZOVÁNO

Lidem hrozí zdravotní potíže. Hygiena varuje před koupáním v Brněnské přehradě

Podnikatel: Řidiči? Nechtějí pracovat ani za padesát tisíc

Jižní Morava – Sehnat zaměstnance do některých profesí je dnes pro firmy problém. Například kuchaře či servírky shání firmy dlouhodobě marně. Jenže za nástupní mzdu kolem patnácti tisíc korun se především mladým do práce prostě nechce.

Už neteče jen do kanálu. Pramen Hrček nově zásobuje vodou obyvatele Rašovic

Rašovice – Pramen Hrček slouží od konce června jako zdroj pitné vody v Rašovicích.

Lákají na slevy, naúčtují plnou cenu. Často jde o triky prodejců, tvrdí sdružení

Jižní Morava /ANKETA/ – Rozdíly mezi cenami zboží na regálech a částkou na účtence zkoumala Česká obchodní inspekce. Neseděla téměř polovina případů.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT