Fotografie jsou ve vyškovské knihovně vystavené už od května. „Hlavní program však bude tento pátek od pěti odpoledne. Návštěvníci se mohou těšit na přednášku o Aloisi Musilovi a komentovanou prohlídku výstavy,“ sdělil ředitel knihovny Pavel Klvač.

S literárními díly Aloise Musila seznámí návštěvníky bývalý ředitel knihovny Vladislav Raška. „Musilovy dobrodružné a vědecké knihy máme v našem archívu,“ dodal Klvač. Páteční program doplní orientální taneční skupina Warda.

Výstavu přichystala Akademická společnost Aloise Musila. Fotografie jsou rozdělené do pěti bloků a nejprve byly vystavené na Blízkém východě. „Fotografie máme ve dvou kopiích. Viděli je už obyvatelé Jordánska a Palestiny. Nyní jsou v Rijádu a poté je přesuneme do Ománu,“ řekl kurátor výstavy Petr Přebinda.

Orientalistu Aloise Musila představí i komiks Kristýny Košutové s názvem Šejch Músá aneb prof. Alois Musil. „Česká verze vyšla před třemi roky. Anglickou pokřtíme v pátek ve vyškovské knihovně,“ informoval Přebinda.

Alois Musil byl slavný orientalista, arabista a cestovatel. Studoval na Blízkém východě, který procestoval. Mezi jeho nejvýznamnější objev patří pouštní zámek Qusajr Amra.

MARTINA MORESOVÁ