Reportáž

Do města, ve kterém před několika stovkami let prožil několik dní i císař Napoleon Bonaparte, je přilákala právě oslava jeho narozenin. Právě k výročí jeho narození, letos dvě stě devětatřicátého, pořádá slavkovská radnice od pátku do neděle už tradiční Napoleonské dny.

Ačkoliv je pod mrakem, ve Slavkově u Brna vládne dobrá nálada. I když vojáci kvůli dešti zrušili plánovaný a lidmi tolik očekávaný pochod na kopec Urbánek, pro diváky je i tak přichystaný bohatý program. Od rána se procházejí po zámeckém parku a také náměstí a ve stáncích na řemeslném jarmarku hledají něco, co by si mohli odvézt na památku. Někteří ovšem pátrají po něčem dobrém na zub.

Opravdoví gurmáni míří na nádvoří zámku, kde se koná Grand Prix Austerlitz, výstava vín ze všech možných koutů republiky i zahraničí. Vzorků je požehnaně, víc než dvě stovky.

„Všechna vína jsou ze zemí, se kterými Napoleon bojoval. Letošní novinkou jsou vína z Gruzie. U vstupu každý dostane katalog vín a hodnotící list. Do kastlíku pak může hodit název vína, které mu chutná. Naše odborná komise za šampióna roku vyhodnotila Ryzlink Rýnský ledový z roku 2007,“ prozrazuje jednatelka společnosti Moravská banka vín Irena Svobodová.

Někteří návštěvníci využívají možnosti prohlédnout si výstavu letniček, která bude na zámku přístupná už jen několik málo dní.

Po obědě se většina diváků odebírá do zámeckého parku, kde vojáci předvádějí různé bitevní ukázky. Na vojenské manévry je zaměřená velká část sobotního odpoledne. Lidé se dozvídají, jak se žilo vojákům v táborech na začátku devatenáctého století. „Je velká škoda, že začalo pršet, zrovna když jsme zahájili bitvu. Přeháňka byla naštěstí mírná a brzy ustala. Celé dopoledne jsme nacvičovali a nespadla ani kapka. Ale myslím, že se lidé nenechali ovlivnit počasím. Panuje dobrá nálada,“ uvádí velitel Francouzů a prezident Středoevropské napoleonské společnosti Ivan Vystrčil.

I když bylo návštěvníků hodně, předchozím rokům se to nevyrovná. „Moc se nám tady líbí, ale lidí je tu poměrně málo. Asi je to dané Velkou cenou v Brně. I stánků je méně. Vždy bývají přes celé náměstí a celou Husovu ulici. V některých stáncích se pekla masa, to zde letos vůbec není. Určitě je vše na Velké ceně. Krámků je tady pouhá třetina,“ srovnává například Ivana Basovníková ze Slavkova u Brna.

Diváci asi nejvíc obdivují vojska. „Na zámku to bylo bezvadné, ale jarmark jsme čekali větší. Nadchli nás vojáci, mají nádherné uniformy. Ani vojenské stany nemají chybu,“ svěřuje se zase Jiří Frič.

Uniformy si vojáci nechali šít podle vzoru z Invalidovny, největšího pařížského muzea vojenství. „Střihy máme přímo z Invalidovny. Než jsme se dopracovali k originalitě, trvalo to dost dlouho. Dřív jsme nosili pouťové hadry, které už dnes nepoužíváme. Na druhé straně nám uniformy lezou trošku do peněž, ale co se dá dělat,“ vysvětluje voják v hodnosti poručíka Vladimír Garboch.

Ten ještě dodává, že občas někdo najde nějakého sponzora, tak mají třeba klobouky zdarma. „Vesměs si ale všechno platíme sami. Třeba jenom epolety stojí čtyři tisíce. Rozhodně to není levná záležitost. Celé komplety vyjdou na několik desítek tisíc,“ doplnil Garboch.

Po ukázkách z výcviku vojsk a soutěži jezdectva návštěvníky čeká ještě defilé na náměstí a samozřejmě ohňostroj na počest císaře Napoleona. Akce pokračuje v neděli, a to nejen ve Slavkově, ale taky Pracích a Tvarožné.

Milovníci historie se však můžou těšit ještě na Vzpomínkové akce, které se budou tradičně konat v prosinci k výročí bitvy tří císařů.

Aneta Dědičová