Vikingský Drakar, který možná vezl v devátém století Vikingy na Island. Eskymácký kajak, díky kterému přežíval v Grónsku mořeplavec Nansen. Vzducholoď Italia, která ztroskotala a František Běhounek dva měsíce čekal na ledovci na záchranu. To jsou některé modely lodí, které bude až do jedenáctého října vystavovat v bučovickém muzeu pedagog bučovického gymnázia a cestovatel Boris Vlach.

Ten je obdivovatelem velkých polárníků konce devatenáctého a začátku dvacátého století. „Jsou to muži, jejichž odvaha a osudy se zapsaly do historie. Chci návštěvníky výstavy s jejich výpravami alespoň z části seznámit,“ dodává Vlach. A to prostřednictvím jejich plavidel, která se díky známým objevitelům zapsala do historie.

„Fascinovaly mě osudy těchto lodí. Nejprve jsem je obdivoval v muzeích v Norsku, Londýně, Káhiře a St. Petěrburku. Následovalo studium literatury, shánění plánů a konečně vlastní stavba,“ říká modelář.

Například na vědeckovýzkumném trojstěžníku Framu probádávali neznámé končiny obou světových pólů Nansen a Amundesn. „Loď měla klínovitý tvar. A tak když zamrzla na Sibiři, led ji nerozdrtil,“ popsal exponát, na který je nejvíc pyšný, Vlach. Fram se jako jedna z mála lodí své doby dočkal dnešních dnů a nachází se v Oslu jako pečlivě udržovaný muzejní exponát. Vlach jeho model stavěl s přestávkami sedm let, ostatní několik měsíců.

„Zajímají mě detaily a snažím se o věrnost vnějšího vzhledu. Nejedná se žádné stavebnice a každá je určitým originálem,“ uvádí Vlach. Materiálem je dřevo, a to ořechové, lipové, ale i borovice, některé maličkosti jsou ze slonoviny. Fram se skládá z téměř čtyř stovek dřevěných částí.

Podle svých slov se Vlach tak trochu hlásí k cestovatelům. Navštívil asi padesát zemí pěti kontinentů. Vlastní lodě v expozici proto doplňují předměty z jeho suvenýrů a sbírek.

„Jsem šťastný, že jsem si na svých cestách splnil většinu dětských snů. Inspirací byly cesty Hanzelky a Zikmunda a celé řady našich i světových cestovatelů. Nejprve sny, pak měsíce a léta příprav, spousta práce a realizace vlastní cesty,“ popisuje své cesty Vlach. A tak mohl obdivovat vrcholky hor Mt. Blancu, Klilimadžára, Cotopaxi, Chimboraza, Cala Pataru. Seznámil se s historií Inků, Aztéků, starověkého Egypta. A fascinovala ho i příroda, třeba Amazonie, národních parků východní Afriky nebo severní Ameriky.

A tak na výstavě severské lodi doplňují například i egyptská pohřební loď či loď z jezera Titicaca. Vernisáž se koná v pátek 19. června v 16 hodin.