Zlatým hřebem kozlanských hodů bude nedělní koncert se známou country skupinou Poutníci. Kapela je známá svým osobitým přístupem ke známým písním ve stylu bluegrassu a country a také svými vlastními skladbami. Ty přesáhly rámec těchto stylů a některé z nich u nás již téměř zlidověly.

V roce 2006 vydala skupina vlastním nákladem nové album, v sedmatřicetileté historii kapely již dvanácté, s názvem Poutníci 2006. „Cédéčko s názvem Poutníci se liší tím, že jsme si ho vydali sami ve vlastním nákladu. Také je odlišné v tom, že na něm spolupracujeme s textaři, se kterými jsme zatím nepracovali. Jsou to Milan Jablonský, Tomáš Choura a Karel Plotěný," uvádí kapelník Jiří Karas Pola.

A dodává: „Spolu s dalším již osvědčeným poutnickým textařem Josefem Prudilem a mou maličkostí vznikly celkem solidní a zajímavé texty.” K většině textů napsal i i hudbu, až na dvě převzaté melodie od velikána americké country Krise Kristoffersona.

Na novém cédéčku nejčastěji uslyšíte zpívat Jiřího Macha, přizvukuje mu Zdeněk Kalina a samozřejmě Jiří Karas Pola. První album s názvem Poutníci vydala skupina už v roce 1987, následovala například alba Chromí koně, Písně brněnských kovbojů, Krajní meze, Vzpomínky, Pláč a smích. „

Celý letošní rok soubor vystupuje s pořadem ,,Poutníci“. Jeho dramaturgie je postavena na písničkách ze všech poutnických alb, posluchači tedy uslyší kapelní hity jako je Telegrafní cesta či Hotel Hillary, ale i nové písně z posledního cédéčka,” řekl manežer skupiny Václav Jansta.

Ten představil členy kapely: „Základ současné skupiny tvoří Jiří Mach, jenž zpívá a hraje na mandolínu, kytaristé a zpěváci Zdeněk Kalina a Jan Máca, nejmladší člen souboru Petr Mečiar ze slovenské Prievidze, jenž hraje na banjo a dobro a kapelník a kontrabasista Jiří Karas Pola.“ Ten patří k dlouholetým “tahounům” kapely.

„Od dětství jsem poslouchal beatovou muziku. Pak jsem uslyšel první malou desku skupiny KTO a stal jsem se otrokem country potažmo bluegrassu. K Poutníkům jsem se dostal po jednom jejich koncertu, kdy s nimi končil stávající basista. A protože jsme se znali z různých hudebních soutěží, slovo dalo slovo a jsem v Poutnících už šestadvacet let,“ vzpomíná na začátky se skupinou její dnešní kapelník Pola.

A jaké mají Poutníci plány v blízké budoucnosti? „Letos se budeme věnovat hlavně koncertování a zkoušíme se uchytit v Polsku a na Slovensku,” krčí rameny Pola, kterého mrzí, že posluchačů folku ubývá.

„Zůstaňte věrni folku, country a bluegrassu a samozřejmě Poutníkům. Neseďte doma u různých reality show. Vyjděte za kulturou ze svého obýváku a přijďte si nás poslechnout třeba v neděli do Kozlan,“ vzkazuje Pola.

Poznámka redakce: Koncert Poutníků se koná v nedělli 12.8. v 15:00 hodin v obecní zahradě.