Děti netrpělivě pokukují po sále a jejich rodiče také neskrývají nadšení. Je na nich vidět, že se na divadelní představení Divadla Haná těší možná i více, než jejich ratolest. Herci už se jsou téměř připravení a v zákulisí je ve vzduchu cíit nervozitu. „Trému před vystoupením mám asi jako každý herec. Jakmile ale vstoupím na jeviště s první větou, vše opadne a celou hru si už jen užívám,“ svěřuje se Dominik Piták.

Mírná nervozita jde rozeznat i na režisérovi představení, jde přeci o premiéru jeho hry. „Dětem se hra bude určitě líbit, představení je živé, hravé a barevné. Sám jsem z toho nadšený,“ uvádí režisér hry František Vlach.

V sále zhasla světla a všichni ztichli. Herci přicházejí na jeviště a hra může začít. Hned po pár minutách se celý sál směje a děti si pobrukují písničky, které hru doprovází, přestože neznají jejich texty. „Divadelní hra Tlustý pradědeček je doprovázena přes půl hodinu zpěvem. Jsou to melodické písničky, které krásně hru doplňují,“ dodává Vlach.

O hře:
Autorem předlohy hry Tlustý pradedeček je Josef Čapek. Jde o adaptaci klasické pohádky „Dobře to dopadlo aneb tlustý pradědeček, lupiči a detektivové“.
• Úprava hudby: Milan Takáč
• Hudební spolupráce: Milan Takáč
• Kostýmy: Iva Képesová, Ilona Dvořáčková
• Choreografie: Iva Képesová, Ilona Dvořáčková
• Scéna: Jan Katzer
• Stavba scény: Jan Katzer
• Režie: František Vlach
• Hrají: Ivo Novotný (Tlustý pradědeček), Emma Káňová (Kokotička), Zbyněk Pořízek (Lotrando), Tomáš Bartoník (Loupežník), Dominik Piták (Loupežník), Ilona Zbořilová (Loupežník), Milena Káňová (Loupežník), Jan Katzer (Loupežník), Ilona Dvořáčková (Baba), Iva Képesová (Lord Havelock), Tereza Kolaříková (Detektiv), Edita Kolaříková (Detektiv), Sofie Gregůrková (Detektiv)

Všichni diváci jsou do hry tak zabraní, že si ani neuvědomují, jak čas letí a že půlka představení už je za nimi. Přestávku však všichni ocení a sdělují si mezi sebou postřehy a dojmy. Nadšení jde vidět v celém sále. Po několika minutách nastupují herci opět na jeviště.

Druhá polovina hry už má rychlý spád a z bouřlivého potlesku diváků na konci představení jde vidět, že se hra všem líbila. I herci jsou se svými hereckými výkony spokojeni. Všichni se usmívají a mají radost, že jejich několika měsíční práce sklidila úspěch. „Ve hře hraji proslulého Lotranda. Sen každého malého kluka je být loupežníkem, konečně jsem si tedy svůj dětský sen splnil,“ pronáší jeden z herců Zbyněk Pořízek.

Potlesk zní celým sálem ještě chvíli po tom, co jsou herci už v zákulisí. Světla v sále se rozsvítí a všichni kolem se usmívají. Děti jsou rády za to, že zvítězilo dobro nad zlem. „Nejvíce se mi líbilo, když přišli detektivové a loupežníky zatkli,“ říká s úsměvem divák Štěpán Petr.

ZUZANA KONEČNÁ