Dílo s názvem Osud s pečetí rezavých vlasů odhaluje tajemství ivanovického zámku. Jde o románově i historicky zpracovaný příběh života barona Václava Přepyského a jeho manželky Charloty z Moravce.

„Baron s Charlotou byli manželé jediný den. Po dodnes nevysvětlené tragédii se Přepyský zavřel do věže, kde setrval třicet let. Pojala jsem příběh jako vykoupení jedné kletby. Snažila jsem se očistit barona, kterého lidé považovali za podivína,“ vysvětluje autorka.

Příběh s podtitulem Prokletí krásné Afry vypráví spisovatelka z pohledu komtesy Charloty, která se zamilovala do ivanovického barona. Přepyský, poslední svého rodu je osobností opředenou tajuplností a věčnými záhadami. Byl vynikající ekonom, který zbavil panství dluhů a ještě přikoupil statek Vícemilice. Jeho vyvolená Charlota neměla velké věno.

„Bohatému Přepyskému to zjevně nevadilo. Doufal ve šťastné manželství. Do jejich osudu však krutě zasáhla věštba související s nevěstinými rudými vlasy,“ vypráví spisovatelka.

Jak osudy hrdinů poznamenal tajemný mág z orlovické poustevny zvaný Černý Ščekna? Jak do jejich lásky zasáhla komtesa Gizela z Troyerů? Proč obraz krásné rusovlasé Afry, prabáby rodu Přepyských, nosí neštěstí? Má strážný anděl ze sousoší svatého Floriána skutečně Charlotinu podobu?

Říhová se po studiu archivů pokusila tajemné události beletristicky zpracovat. Kniha obsahuje mnoho kreseb a barevných fotografií, které doplňují druhou část spisu, tentokrát historickou.

„Románové pojetí epizod ze života skutečných osobností je vždy kyvadlem mezi oblastí fantazie autora a skutečností. Proto myslím, že je vhodné předložit čtenářům i mozaiku složenou z dostupných historických pramenů. Teprve tak je možné složit pravdivý obraz života barona Přepyského. Aktér tak neobyčejný si to plně zaslouží,“ tvrdí Říhová.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sbírá pověsti z Hané