Dětský kroužek vede s Janou Šilerovou od roku 2007, pomáhají jim také Marie Neužilová a Marie Holubářová. Hrají zatím jen pohádky. V minulosti mohli němčanští diváci vidět třeba Českého Honzu nebo Sněhurku, zvířátka a sedm mužíčků. „Děti divadlo baví. Za peníze, které vydělají na představení, pro ně potom organizujeme výlet. Loni jsme byli třeba na Karlštejně," popisuje žena.

Kroužek nemá stálý počet malých herců. „V poslední hře účinkovalo šestnáct dětí. Třeba ve Sněhurce ale osmadvacet. Nejmladší teď chodí do třetí třídy, ale hrály s námi už jako prvňáci," vypráví organizátorka. Nejstarším účinkujícím je okolo patnácti.

Kulisy i kostýmy si kroužek vytváří a upravuje sám. Podporují ho i lidé z obce. „Darují nám své oděvy, věci, košíky, co zrovna potřebujeme. Vstříc nám vychází i obec, můžeme zadarmo nacvičovat v místním sále," oceňuje žena.

Secvičit jedno divadelní představení trvá dětem několik měsíců. „Knížky k poslední hře jsme jim rozdali na konci listopadu a první zkouška byla už na začátku ledna. Pohádku jsme potom divákům zahráli v premiéře pátého března," popisuje vedoucí kroužku.

Kromě divadla organizuje spolek i další akce. „Pro celou obec pořádáme pohádkový pochod. Před dvěma lety byl na téma Ze života Boženy Němcové, kde jsem hrála babičku. Od paní kněžny se děti dozvěděly třeba, kde přišla k Hortenzii," usmívá se Polachová.

Každoročně na Štědrý den pořádají zpívání u vánočního stromu, kterého se účastní i děti z mateřské školky. „Všechny jsou oblečené v němčanských krojích a přesně od jedné hodiny zpíváme koledy. Sejde se celá obec," tvrdí žena. Předloni děti udělaly i vánoční koncert.

Do budoucna kroužek plánuje nacvičit první nepohádkové představení. „Hlavně naši starší herci by si rádi vyzkoušeli i něco jiného," usmívá se Polachová.

NIKOLA POLÁČKOVÁ