Členové a příznivci Drnky se scházejí slavnostně oblečeni v kulturním domě v Drnovicích. Na přivítanou je čeká přípitek vína. Lidé se vítají a sedají si ke stolům. Na pódiu hraje brněnská cimbálová skupina Veronica. Tancovat ale zatím nikdo nejde.

Všichni příchozí jsou nějak spjati s činností Drnky. „Se zpěvem a s harmonikou jsme slavnostně vysadili strom na místo skácené památné křivé borovice, která rostla nad hřbitovem, u lesa směrem na Ježkovice. Já teď mám na starosti údržbu nové borovice,“ říká čerstvý důchodce Jaroslav Bednář.

Se současnou činností Drnky je spokojený. „Není potřeba hledat něco nového. Měli bychom se nadále snažit, aby příroda vypadala pěkně, pořádat kulturní akce, jít příkladem ostatním,“ dodává Bednář.

Většina příchozích je už staršího věku, najdou se ale také mladší. „V oblibě mám zájezdy, ale účastním se i brigád. Nejlepší byla výprava do Roháčů,“ svěřuje se drnovická architektka Jana Pospíšilová.

V sále se setmí a na pódium se usazuje první účinkující, komorní kvarteto šmyčcové Škvarteto. Do slavnostního ticha zní tóny vážné hudby, ale také melodie hymny brněnské katedry environmentálních studií, ke které složil slova již zemřelý místní básník Miroslav Daněk.

Slavnostní projev přednáší předseda sdružení Pavel Klvač. „Nikdy jsme se s vážnou tváří nepasovali do role zachránců světa. V každém našem podniku se snažíme o díl recese. Kravaty, lampiony, šampaňské, žáby a hvězdné nebe,“ prohlašuje mimo jiné Klvač, který poté uvádí několik statistik.

„V tuto chvíli má Drnka osmdesát tři členů. Za deset let organizace notně zestárla, věkový průměr je čtyřicet osm let,“ říká Klvač. Drnka nejvíce pořádá výstavy, otevřela už čtyřicet tři originálních expozic. Organizuje také například brigády, vydává publikace.

Celkový rozpočet za deset let činnosti organizace činil dva miliony korun. Peníze Drnka získala z poloviny z vlastní činnosti, například z pořádání zájezdů. Čtvrtinu příjmů tvořily drobné dary. „Byli jsme první neziskovou organizací v okrese, na kterou přišla kontrola finančního úřadu,“ dodává později s humorem Klvač, který večerem provází jako moderátor.

Dále je na programu promítání fotografií od začátků Drnky až po její současnou činnost. „Historicky první akcí byla přednáška etnografky vyškovského muzea Markéty Mikyskové,“ uvádí nad jedním ze snímků moderátor.

Večer se celkově nese v humorném duchu. „Zde vidíte, že jsme jako v rozvojové zemi. Zatímco muži vozí náklad v kolečkách, ženy nosí kameny na ramenou,“ porovnává Klvač dvě fotky z brigád sdružení.

Po historickém okénku následuje první vystoupení klauna Ondřeje Landy, oblečeného jenom do krátkých světlých kalhot. Začíná schoulený u zdi sálu, ale postupně se roztancovává a pohybuje po celém sále. Bez hudby a bez mluveného slova. „Kdybyste někdo nepoznali, o co se jednalo, název vystoupení byl Probuzení,“ vysvětluje po představení moderátor.

Následuje oceňování spolupracovníků Drnky. Na pódium přišli například rousínovský ornitolog Jiří Bartl, místní fotograf Zdenek Tichý a brněnská socioložka a environmentalistka Hana Librová. „Oceněným dáváme kvalitní moravské víno a zájezd na Bahamy,“ vtipkuje Klvač. Radek Mikulka mu to vrací. „Poukaz na Bahamy poskytnu vyškovským chudým. Pobyt s Drnkou pro mě totiž představuje neustálé psychické Bahamy,“ prohlašuje oceněný učitel vyškovského gymnázia.

Následuje další vystoupení. Tentokrát s Neffem tančí také japonská klaunka Fukiko Kanó. Za zvuku vody vstávají ze země, máchají křídly jako kačeny a vzájemně spolu tančí. Vystoupení je velmi působivé.

Po skončení oficiální části večera následuje zábavný volný program a občerstvení. K tanci hraje vyškovský Bigband. Lidé se zvedají a začínají tancovat. Za chvíli již parketem víří deset párů.

Klvač je s průběhem oslav spokojený. „Sešlo se sto sedmdesát členů a přátel příznivců Drnky. Nálada je velkolepá, podpořil ji klaun Ondřej Landa, který si přivezl i japonskou kolegyni,“ prohlašuje Klvač, který odhaluje také plány do budoucna. „Nejbližší akce je sobotní brigáda, ale to jistě čtenáře nenaláká. Ale v sobotu 12. prosince proběhne v drnovickém Kulturním domě vernisáž výstavy Příroda a krajina v Drnovicích a okolí,“ zve předseda Drnky.

Autorka: Radka Jarušková