Ke Slavkovu už tento festival neodmyslitelně patří. „Letos v barokních prostorách zámku zazní dva koncerty, na kterých se představí přední evropští umělci. Uskuteční se tam i závěrečný koncert festivalového ročníku,“ informoval ředitel zámku Aleš Šilhánek. Ve Slavkově se první koncert koná v úterý od devatenácti třiceti hodin v Historickém sále zámku.

Zatímco předchozí ročníky lákaly hlavně posluchače vážné hudby, letos tomu má být jinak. V tomto roce je pro návštěvníky nachystán netradiční program s názvem Baroko a jazz. Výběr tedy ocení i posluchači jiných žánrů.

O koncertu je slyšet také jako o hejtmanském koncertu, protože se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška. Toho návštěvníci určitě uvidí na tom dnešním. „Koncertu se hejtman Michal Hašek účastní a před jeho zahájením pozdraví jeho účastníky,“ potvrdil Jiří Klement referent z odboru kanceláře Hejtmana.

V úterý večer si návštěvníci mohou poslechnout třeba Operu o Landeborkovi od Josefa Schreiera. Zábavný příběh bodrých Hanáků za pruské války zpracovaný v první moravské opeře prezentuje sólové mužské kvarteto ve kterém uslyšíme Jana Mikušku, Vladimíra Richtera, Marka Olbrzymeka a Aleše procházku. Kvarteto hudebně doprovodí přední bratislavský sbor Solamente Naturali.

Pravidelným návštěvníkem festivalu, který se na něj chystá i v úterý je slavkovský tajemník Pavel Dvořák. „Jsem posluchačem vážné hudby, a také proto festival navštěvuji. Vynikající interpreti tam hrají i méně známé skladby, jedinečná je i dramaturgie. Dříve byla třeba na téma Přednost mají ženy, letos je to Baroko a jazz. Mezi moje oblíbené skladatele patří například Beethoven, ale toho tam moc často nehrají,“ řekl Pavel Dvořák.

Vstupné na úterní festival stojí pro dospělého dvě stě padesát korun, pro ostatní sto padesát korun.

Pod večerní oblohou

Druhý festival má být slavnostním závěrečným koncertem celého patnáctého ročníku tohoto mezinárodního festivalu. „Tento koncert se uskuteční současně při příležitosti slavnostního otevření zrekonstruovaného nádvoří slavkovského zámku“, uvedl ředitel zámku Aleš Šilhánek. Na rozdíl od dnešního koncertu se má konat venku na čerstvém vzduchu. „Pokud bude příznivé počasí, koncert proběhne pod širým nebem na nádvoří zámku,“ dodal Šilhánek.

Závěrečný koncert se má konat šestadvacátého června v devatenáct třicet. K vidění má být například francouzský soubor Gli Incogniti a jeho zakladatelka a známá houslistka Amandine Beyer. Posluchače čeká také instrumentální zážitek z radostné hudby Antonia Vivaldiho, mistra benátského baroka. Vstupné pro dospělého stojí tři sta korun, pro ostatní sto padesát.

Završením celého Mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae bude ohňostroj Ivana Martínka s hudbou, který je určen i pro širokou veřejnost od dvaadvaceti hodin a patnácti minut. Vstup na shlédnutí ohňostroje je zdarma.