Sezona na slavkovském zámku začala. Představitelé instituce spolu se zástupci města včera nastínili, na co se mohou návštěvníci v letošním roce těšit. Čekají je například zajímavé výstavy, zábava a také tradiční akce. Památka se navíc letos uchází o zařazení na Evropskou listinu kulturního dědictví.

Brány jedné z nejznámějších barokních památek jižní Moravy – slavkovského zámku – se dnes po zimní přestávce otevírají veřejnosti. Ta nebude ani letos ochuzená o celou řadu kulturních i zábavných akcí. Vedení zámku má přichystané i zajímavé novinky.

„K nejvýznamnějším bude patřit výstava Václav Kounic – politik a mecenáš spojená s konferencí s mezinárodní účastí. Vyzdvihnout chci také výstavu originálních obrazů Josefa Lady, která začne v červenci. Jedná se podle mého názoru o mimořádně zajímavou akci, protože rodina Ladova tato díla prakticky nezapůjčuje,“ prozradil ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek na včerejším slavnostním zahájení zámecké sezony.

Zároveň doplnil, že instituce opět počítá také s programem pro širší veřejnost. Milovníci veteránů tak opět vyrazí na červnový Oldtimer festival. V témže období se bude konat populární hudební festival Slavkov 2008.

Nebude chybět nabídka koncertů pro příznivce country, dechovky a samozřejmě vážné hudby. Samozřejmostí jsou tradiční akce s napoleonskou tématikou: Napoleonské dny v srpnu a prosincové Vzpomínkové akce k výročí bitvy tří císařů u Slavkova.

Letošní rok bude možná pro zámek jedním z nejvýznamnějších. Město, kterému památka patří, totiž usiluje o její zařazení na Evropskou listinu kulturního dědictví. „Před nedávnem jsem se navíc dozvěděl, že zámek Slavkov-Austerlitz je navržený také na zařazení mezi národní kulturní památky České republiky. Jedná se hlavně o prestižní ocenění. Renomé zámku by tím velice vzrostlo, což by mělo pozitivní dopad i na návštěvnost,“ domnívá se Šilhánek.

Vloni zámek navštívilo téměř sedmapadesát tisíc lidí, což je rekordní číslo. „Samozřejmě ho chceme dosáhnout i letos, závisí to ale na celé řadě okolností,“ naznačil ředitel.

Město Slavkov už investovalo do oprav zámku miliony korun, další miliony sehnalo na dotacích. Střecha památky je už v pořádku. Letos chtějí radní proto pokračovat v opravách fasády. „Z rozpočtu města na ně vyčleníme milion korun, další tři a půl milionu máme přislíbené od státu. Uvažujeme s vedením zámku také o úpravách zámeckého parku. Ty zahrnují opravy zdi, cest a hlavně dvou zbývajících bazénů. Pokud vše půjde dobře, ještě na jaře by mohly být všechny čtyři bazény funkční,“ informoval slavkovský místostarosta Jiří Doležel.

A co vlastně na zájemce o prohlídku zámku čeká v těchto dnech? Podle Šilhánka stejné vstupné jako vloni a upravené prohlídkové trasy.

A také výstava výtvarných prací nazvaná Šaty dělají člověka. Autory spousty výtvarných děl s tímto motivem jsou žáci Základní umělecké školy Františka France ve Slavkově u Brna. „Témata navrhují v anketě sami žáci. Rozhodli jsme se nakonec pro tohle, protože je zajímavé pro široký okruh lidí. Navíc umožňuje různé způsoby zpracování jak co do námětu tak použitých technik,“ přiblížila pedagožka Alena Slezáková.