Součástí akce je již tradiční literární a výtvarná soutěž pro žáky základních a středních škol, tentokrát na téma Boj proti bezpráví a křivdě, prezentace vyškovské vojenské akademie v zámeckém parku, při níž na zájemce čeká lanové centrum, modely letadel či seskoky parašutistů, prezentace nakladatelství a vydavatelství knih a další aktivity.

Návštěvníci samozřejmě nepřijdou ani o známá jména ze světa literatury faktu. „Ze Slovenska sem přijede Ivan Szabó, autor více než deseti publikací. Naším hostem bude také František Hanzlík z Univerzity obrany v Brně, který bude hovořit o generálu Tesaříkovi, a dále Luděk Navar, jenž tu uvede některý z Příběhů železné opony,“ vypočítává Jiří Blažek ze slavkovského Historického muzea.

Na pátečním večerním Čtení při svíčkách v zámecké Černé kuchyni se lidem představí také astroložka Olga Krumlovská. „Její vystoupení jsme nazvali Je astrologie literatura faktu?“ dodává Blažek.

Lidé navíc nepřijdou ani o ohlédnutí za posledními dvěma ročníky festivalu. „S Janem Kuxem jsme vydali brožurku, která shrnuje předchozí dva ročníky Slavkovského mementa a kterou na tom letošním pokřtíme. Obsahuje vítězné práce žáků a další drobné texty od účastníků,“ popisuje Blažek. Jedním z nich je podle něj i loňský vzácný host festivalu, slovenský exprezident Rudolf Schuster. Chyběl přitom jen krůček a letošního ročníku se mohl zúčastnit jeho český kolega. „Václav Havel by byl této akci nakloněn, termínově mu to však nevycházelo,“ doplňuje Blažek.