V tamní galerii OK si na své v rámci letošního tématu cestování přijdou malí i velcí příznivci světa železné dráhy.

„Zámecká premiéra to pro nás ovšem rozhodně není, vystavovali jsme například už na zámku v Nesovicích,“ říká o výstavě s názvem Po kolejích cestou necestou předseda pořádajícího Klubu modelářů železnic z Brna Ivo Kučera.

Více než na modely ve vitrínách se tentokrát podle něj organizátoři soustředili na funkční modely kolejišť. „Jsou tu celkem dvě, jedno velké na automat se třemi vlaky, a jedno menší, ovládané ručně,“ vysvětluje Kučera.

Jezdící vláčky potěší podle něj hlavně děti, na akci však jistě rádi zavítají také kolegové modeláři. Zájemci tam totiž uvidí modely skutečných železničních stanic, například těch v Ivančicích či Náměšti na Hané, a dále části kolejišť, jaké mají v Krumvíři, Borači nebo Dražůvkách.

„Nechybí tu ale ani fotografie soudobých i historických souprav,“ dodává Kučera.

A co podle něj dělá klub s padesátiletou tradicí, když zrovna nevystavuje? „Pro naše členy pořádáme modelářské semináře, exkurze a výlety, dále se aktivně účastníme modelářských soutěží, a to ať již jako pořadatelé, rozhodčí či účastníci.

Věnujeme se ale také údržbě a postupné rekonstrukci brněnského modelového kolejiště, které se buduje od roku devatenáct set padesát osm. Jeho plocha v současné době dosahuje sedmačtyřiceti metrů čtverečních,“ doplňuje předseda.

Na pýchu klubu se však mohou návštěvníci podívat pouze na pravidelných podzimních brněnských výstavách. „Převoz kolejiště totiž nepřipadá v úvahu. Výstavní místnost by měla mít zhruba šestnáct krát devět metrů, a takové možnosti žádný ze zámků nebo muzeí nemá. Navíc je na něm pořád spousta práce, která se neobejde bez problémů. Vždyť zatímco takoví pracovníci průmyslových linek mají v uvozovkách pouhých dvě stě vstupů a výstupů, my jich ve svém volném čase musíme zvládnout hned tři a půl tisíce,“ podotýká Kučera.