Když se řekne Kunštát na Moravě, každému se automaticky vybaví kunštátská keramika. V Kunštátu ji vyrábí řada výtvarníků.Všichni jistě znají klasické hnědé misky a vázičky. Nepochybně zdobí řadu domácností. Návštěvníci OK galerie slavkovského zámku se však budou muset se zažitou představou rozloučit. Kunštátská keramika, to nemusí být jenom naducaný nudně jednobarevný džbáneček. Ale také velkolepé, „šmrncovně“ udělané umělecké dílo v mnoha odstínech.

Keramické objekty do zahrad i domácností, svítidla, sochy do interiérů i exteriérů, vtipné figurky i obří figury, neobvyklé stolní nádobí a další výrobky představí v prázdninových měsících ve Slavkově u Brna kunštátští umělci manželé Radmila a Milan Růžkovi, manželé Petra a Lubomír Hluštíkovi a Zdeněk Lindovský. Výstava bude přístupná do 30. srpna.

„Milan Růžek pracoval dlouhá léta v keramické dílně Keramika Kunštát. Společně se svojí ženou založili v roce 1990 keramickou dílnu v Rudce u Kunštátu a každým rokem pořádají několik kolektivních i samostatných výstav,“ představila první vystavující pár pracovnice zámku Hana Partyková.

Druhý manželský pár, Hluštíkovi, jsou oba akademičtí sochaři. „Hluštík vystudoval učební obor umělecký keramik přímo v Kunštátu. Následovala vysokoškolská umělecká studia. S manželkou se věnují samostatné výtvarné činnosti a navíc pracují jako pedagogové na uměleckých školách,“ informovala Partyková. Zatímco muž příliš nevystavuje, jeho žena se účastní kolektivních výstav každoročně.

Výtvarná díla i užitkové předměty Hluštíkových jsou vyrobená z kameniny vypalované při teplotě 1280 ºC. „Povrch je glazovaný. Ozdoby vytváříme škrábáním do střepu. Všechny výrobky a plastiky jsou nenasákavé a mrazuvzdorné, vhodné pro celoroční umístění v exteriéru,“ uvedli Hluštíkovi. Vyrábí také nádobí, které je vhodné k běžnému použití a je ho možné užívat i v mikrovlnné troubě nebo v myčce.

Lindovský se podle Partykové také zabývá keramickými objekty do bytu i zahrady, a to od drobnějších žánrových figur a reliéfů až po neomezeně velké prostorové objekty, jako například keramické kašny, obložení krbů, domovní znamení, podnikové štíty. Takovou keramiku vypaluje dokonce na 1320 ºC a díky tomu odolává jakýmkoliv povětrnostním vlivům.

Vernisáž výstavy keramiky se koná ve čtvrtek v pět hodin odpoledne v Rubensově sále slavkovského zámku.

Návštěvníci slavkovského zámku můžou kromě originální keramiky vidět také výstavu známek s napoleonskou tématikou, expozici prací studentů nábytkářského umění, sbírku motýlů Otmara Beránka a Bedřicha Malečka. Zámek připravil také jednorázovou kostýmovanou prohlídku podzemí, a to v sobotu od patnácti o devatenácti ho­din.