Příjemná atmosféra vládla v sobotu večer v Habrovanech. V tamním sále Pod Zrcadlem se sešli příznivci domácích pálenek, aby společně vybrali nejlepší letošní vzorek a ještě si při tom užili zábavu.

„My to nebereme jenom jako soutěž, ale chceme, aby se lidé bavili, aby byla sranda,“ řekl organizátor Jan Bečička.

Raritou koštu v Habrovanech je jeho jméno. Slivoviciáda. „Ten název jsme vymysleli my. Jako první jsme začali pořádat slivoviciádu. Teď už tak pojmenovali i košt v Olšanech a poprvé ji chtějí dělat také v Rousínově. Ale název je původně náš,“ pochlubil se Bečička.

Další zajímavostí habrovanského koštu je způsob hodnocení pálenek. Porotci se stanou všichni, kteří na košt přijdou a donesou do soutěže svůj vlastní vzorek. „Nechtěli jsme, aby zasedala nějaká komise,“ vysvětlil Bečička.

Hraje se pyramidovým systémem. „V prvním kole je v každé skupině deset vzorků. Z nich vypadne polovina, což jsou nepitné pálenky. Skupiny slivovic jsou barevně odlišené a každou hodnotí jiní lidé,“ uvedl Bečička.

Diplom pro vítěze podepsali všichni

Do další části tedy postupuje z každé skupiny pět nejlepších pálenek. Porotci se vystřídají, a každý teď hodnotí jiné vzorky, než v předchozím kole.

Do závěrečného hodnocení potom postoupí dva nejlepší nápoje ze všech skupin. „Ve finále všichni hodnotí dvanáct posledních, nejlepších vzorků v Habrovanech. Takovým způsobem to nikdo nedělá,“ pochlubil se Bečička.

Fikaně mají na Slivoviciádě vymyšlený také diplom pro vítěze. „Při příchodu lidé podepsali prázdný certifikát, že souhlasí s tím, že tato pálenka bude nejlepší. Ještě ale nevědí, o kterou se bude jednat. Sami si to ohodnotí, my potom jen dopíšeme jména. Kdo vyhraje, ten pak bude mít od všech soutěžících podepsaný certifikát, že měl nejlepší pálenku v Habrovanech v roce 2010. Zarámuje se to, lidé jsou na to strašně hrdí. Mají to určitě pro vnoučata,“ prohlásil Bečička.

Účastníci berou soutěž prestižně. „Také jsme dovezli slivovici. Pokud nevyhrajeme, habrovanskou Slivoviciádu pomluvíme,“ řekla s humorem Renata Szeifová, která na košt přijela z Rybníčku.

V Habrovanech se této sympatické rozesmáté ženě líbí. „Mají to pěkné. Když něco stojí za to, člověk se tam vrací. Já jsem na koštu v Habrovanech již potřetí nebo počtvrté,“ řekla Szeifová.

Na Slivoviciádě se líbí také dalšímu účastníkovi, Stanislavu Severovi z Habrovan. „Jsem spokojený. Je to tady dobré,“ řekl Severa.

Ten, podobně jako všichni ostatní soutěžící, také jednotlivé pálenky hodnotí. „Jsou tady dobré i špatné vzorky slivovice. Někdy je těžké vybírat, je jich hodně stejných,“ uvedl Severa.

Na konci koštu se účastníci Slivoviciády dozveděli jméno vítěze. Nejlepší pálenku letos do Habrovan dovezl Radek Pospíšil. Na druhém místě se umístil René Bujok a na třetím Michal Novák.

Habrovanskou Slivoviciádu uspořádali místní nadšenci již posedmé. Jednou při výběru vítěze zažili i kuriózní případ. „Před několika lety první dva vzorky dostaly stejný počet bodů. Tak jsme udělali rozstřel. Jeden pán si nepoznal svoji vlastní slivovici, a tak přesvědčoval všechny okolo, že ta jeho není jeho. Oni ho sice nakonec neposlechli, ale on sám si hlas nedal, a díky tomu nevyhrál. To tehdy byla strašná sranda,“ vzpomínal Bečička.