„Sbory se představí Vyškovanům v Besedním domě dnes od čtrnácti hodin v soutěžní přehlídce, a také v osmnáct hodin na slavnostním koncertu všech sborů ve Hřbitovním kostele,“ zve organizátor festivalu Miroslav Zbořil, ředitel vyškovského kulturního střediska.

Festival se koná každý druhý rok. Uplynulé ročníky se uskutečnily v letech 2005 a 2007. Stejně jako v minulosti, tak i letos, by měl přijet vyškovský rodák, jednaosmdesátiletý Antonín Tučapský, na jehož počest a pod jeho záštitou se festival koná.

„Přislíbil, že z Londýna přijede. Bude sedět i v porotě,“ uvedl ředitel festivalu Jan Holzer.

Dodal, že každý se sborů v soutěži povinně musí zazpívat nejméně jeden kus, který Tučapský složil. Na závěr pak společně zazpívají jeho církevní kompozici Pater mi, a to druhou ze pěti jejích částí. „Předpokládám, že tak jako dříve, tak i tentokrát si Tučapský tuto skladbu sám oddiriguje,“ těší se Holzer.

Letos však diváci uslyší místo obvyklých čtyř sborů pouze tři. „Oslovili jsme čtyři zahraniční a sedm českých. Odpovídali v tom smyslu, že je v poslední době „přefestivali­zováno“ a nemůžou se zúčastnit. S jedním z italských sborů jsme najisto počítali, ale na poslední chvíli odřekl. Proto tentokrát bude účinkujících méně. Ale jde přece o kvalitu a ne o kvantitu,“ dodal Holzer.

Za domácí tradičně vystoupí Vyškovský smíšený pěvecký sbor, který si od Tučapského vybral lidovou Mám já v Hodslavicích. Dále předvede například Handelovo Largo, Mackovu Zdrávas Maria nebo Halmovu Čačinu.

Vyškovskou oporou je už po léta družební sbor Svatopluk z Uherského Hradiště, který nezklamal ani letos. Ten přednese Tučapského lidovou V tej našej studni, Slimáčkovou Iubilate Deo, Brucknerovou Christus factus est nebo Rachmaninovu Bogorodice děvo.

Nováčkem bude sbor Smetana z Hulína. Ten zazpívá od Tučapského Filiae Jerusalem a Pater Meus, Dvořákovu Vyběhla bříza, nebo spirituál Every Time i Feel the Spirit.

Ačkoli hudební přehlídka je soutěžní, dostanou sbory spíše symbolická ocenění ve formě plaket, ,poděkování a keramiky.

Myšlenka festivalu Tučapského vznikla už před jedenácti lety, kdy byl v den svých sedmdesátých narozenin jmenován čestným občanem Města Vyškova.

Antonín Tučpaský žije a pracuje ve Velké Británii. V rodném Československu byl známý především jako dirigent a sbormistr různých sborových těles, hlavně PSMU, méně již jako skladatel. V Anglii, kde byl jmenován profesorem kompozice na známé Trinity College of Music v Londýně, se obě role obrátily a skladatel se dostal výrazně do popředí. Zúročil své zkušenosti se sborovým zpěvem ve zpívaných skladbách, které v jeho tvorbě převažují, ale je autorem i velkých kompozic a dokonce i jedné opery.