„Vzhledem k tomu, že s podobnou akcí teprve začínáme, není přihlášených filmů zase tolik. Většina z nich se však svou délkou podobá spíše středometrážním snímkům. Z domácích autorů se lidé mohou postupně od sedmnácti do devatenácti hodin těšit na film Jakuba Vašíčka Hibernace a na tři snímky Radomíra Jadomka,“ říká pořadatel František Holík z vyškovského filmového klubu.

Kromě snímků amatérských tvůrců však lidé během odpoledne nepřijdou ani o ukázku z tvorby adeptky filmového řemesla. Režisér a producent Radim Procházka do svého rodného města totiž přiveze snímek Kateřiny Krusové s názvem Musím ti to říct. „Je to film studentky FAMU, který je moc zajímavý a aktuální. Je složený ze záběrů natočených trutnovským městským úředníkem vyšetřujícím aktivistu Stanislava Pence,“ naznačuje Radim Procházka.

On sám potom navíc od dvaceti hodin Vyškovanům premiérově nabídne také svůj dokumentární portrét režiséra Otomara Krejči. V hodinovém snímku s názvem Krejča za branou vystupují vedle charismatického režiséra také Marie Tomášová, Vincent Radermecker, Jiří František Potužník, Jiří Pokorný, Magdaléna Sidonová, Jiří Paďour, Petr Hapka či Vladimír Brabec.

Práce na situačním portrétu světoznámého divadelníka minulosti v polemice s divadelní současností byla podle autora zajímavá, ale také náročná. „Nejtěžší bylo, když jsem po první verzi střihu zjistil, jak moc se liší mé a Krejčovy představy o tom, jak má vypadat film o něm. Přitom jsem celou dobu postupoval velmi otevřeně a o filmu jsme s panem režisérem hodně diskutovali. Měl svoji představu, nejraději by si to celé zrežíroval sám,“ vysvětluje Radim Procházka.