Cédéčko dívčí skupiny quARTet, akademie třetího věku vyškovské knihovny nebo čtení pro děti občanského sdružení Kolokoč. Tyto a další aktivity se letos rozhodla podpořit svým příspěvkem regionální nadace Tři brány.

Vybírat si tentokrát mohla z necelých čtyřiceti projektů. „I letos jsme se rozhodli podpořit zejména kulturní a vzdělávací akce. Trošičku jiné je to snad pouze v tom, že zatímco v loňském roce jsme podpořili vydání několika publikací, letos už jsme v tomto směru tak štědří nebyli. Vedl nás k tomu jeden prostý důvod. Peněz z výnosu nadačního majetku je totiž letos podstatně méně,“ vysvětlila výkonná ředitelka nadace Libuše Procházková.

Celkovou částku ve výší tří set devadesáti tisíc korun si nakonec mezi sebe rozdělí celkem dvacet vítězných projektů. „Jsou mezi nimi osvědčená, ale i úplně nová jména, jako je například Libor Veselý. Jeho projekt hledání ztraceného Vyškova formou zfilmování nás velmi zaujal, zatím jsme však na něj dali jenom malou částku. Na rozjezd. Svůj plán si totiž rozvrhnul na celých pět roků,“ dodává Procházková.

Nejvíc peněz, šedesát tisíc korun, si odneslo vyškovské městské kulturní středisko. „Částka poputuje na festival Antonína Tučapského, z něhož hodlají organizátoři udělat tradici. Potom na činnost pěveckého smíšeného sboru, který podle nás dorostl takové výše, že může směle konkurovat i profesionálům. Třetí část prostředků směřuje na činnost amatérského divadla Haná,“ popisuje ředitelka.

Velkorysá byla nadace i k vyškovskému gymnáziu. „Může se dokonce zdát, že jsme k němu až příliš štědří na úkor jiných. Ne všechny jejich projekty jsem však přijali, navíc se jedná o dvě školy. Samozřejmě, že gymnáziu přejeme, koneckonců jsme tam dlouhá léta sídlili, neradi bychom mu však dávali přednost před ostatními,“ upozorňuje Procházková.

A podle čeho byly projekty posuzovány? „Na prvním místě je zcela jistě kvalita projektu a jeho využití do budoucna. Bouřlivá diskuse ve výběrové komisi se vedla například kolem příspěvku na horolezeckou stěnu pro Základní školu Nádražní 5, u kterého byla nakonec většina členů proti.

Opakem byla zase žádost drnovické základní školy o příspěvek na interaktivní tabuli nebo na E – learning Základní školy Morávkova. Samozřejmě, že to není nic samospasitelného, určitě je to ale užitečná věc, která podporuje vzdělání učitelů,“ dodává ředitelka nadace Tři brány Libuše Procházková.