Jako první Čech byl také jmenovaný členem Královské hudební akademie. K výčtu jeho úspěchů teď může přibýt státní vyznamenání. Rada města Vyškova se totiž návrh na vyznamenání rozhodla podpořit. „Ze strany vedení města jde o jednoznačnou podporu. Jsem přesvědčený, že Senát náš návrh na vyznamenání schválí. Osobně ho, se všemi dokumenty, které návrh mají podpořit, podám ve čtvrtek. Pak už záleží na prezidentu Miloši Zemanovi, pouze na něm je konečné rozhodnutí. Ocenění pro pana Tučapského by bylo určitě ve správných rukou," je přesvědčený senátor a vyškovský místostarosta Ivo Bárek.

Návrh na udělení státního vyznamenání může podat jednotlivec, skupina lidí i organizace, nicméně pouze prostřednictvím Senátu nebo Poslanecké sněmovny. Tučapský by tak mohl získat medaili Za zásluhy přímo z rukou prezidenta Miloše Zemana v den státního svátku, vzniku samostatného československého státu, 28. října. „Jsem rád, že snaha o státní vyznamenání pokračuje. Doufám, že bude úspěšnější, než ta loňská," přeje si sbormistr a ředitel Základní umělecké školy Vyškov Aleš Musil.

Očekává, že mistr z ostrovů do okresního města dorazí začátkem června a svou návštěvou znovu poctí hudební festival, jehož přívlastek nese jeho jméno. „K regionu má silné pouto. Přislíbil, že pokud mu to zdraví dovolí, tak na pátý ročník Festivalu Antonína Tučapského přijede. Právě především pevné zdraví mu k významnému jubileu přeji. Jeho přítomnost mi vždy velmi obohacuje život," zdůraznil Musil.

Jeho práce si váží také Michael Korbička, který o skladateli dokonce napsal svou disertační práci. Připomněl, že opatovický rodák loni dostal z rukou ministra zahraničních věcí České republiky Karla Schwarzenberga prestižní cenu Gracias Agit 2012 za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. „Jeho skladby dobyly a dobývají světová sborová pódia po celém světě. Od Ameriky až po Austrálii. Tvorba Tučapského zahrnuje jak skladby vokální, tak i orchestrální a jeho kompozic stále přibývá. Jeho vztah k rodné zemi je patrný i z jeho nejnovější skladby nazvané Morava, země má pro smíšený sbor," dodal Korbička.