Ukázka masožravých rostliny probíhá od středy v sále správní budovy vyškovského zooparku. Přivezl ji tam již podruhé pěstitel Jan Novák z Otnic.

„Loňská výstava se na obou stranách osvědčila a proto jsme se domluvili na pokračování naší spolupráce,“ říká Novák. Sám je přitom bohatší nejen o nově vystavené kousky, ale také o nové zážitky.

„Před pár týdny jsem se vrátil ze čtyřtýdenní expedice po Chile. Byla to už má třetí cesta do Jižní Ameriky. Nejen tamní rostliny, ale i lidé jsou naprosto fantastičtí. Pobyt tam mě vždycky dobije na celý rok,“ popisuje Novák.

Do jihoamerické země se však tentokrát vydal hlavně za kaktusy. „Celé to byl jeden velký zážitek. Viděli jsme poušť i hory, bylo to naprosto perfektní. Příroda je tam oproti Evropě ve velmi dobrém stavu. Čtyři týdny ale byla hrozně krátká doba a na masožravky nám vůbec nevybyl čas. Snad někdy příště,“ líčí pěstitel.

Zážitky z březnové cesty využívá i po svém návratu. „Mám docela hodně přednášek, navíc také publikuji, takže jsem pořád v jednom kole,“ doplňuje Novák, který nové vzorky semen shání nejen na cestách, ale také na internetu či burzách.

Na letošní vyškovskou výstavu se rozhodl lidem své masožravé miláčky představit v trochu jiném aranžmá. „Je tu nová kompozice, do jejíž přípravy jsem zapojil širokou rodinu. Lidé tu najdou celé spektrum masožravých rostlin. Jsou tu zastoupeny všechny rody, od všeho je tu zkrátka něco,“ shrnuje Novák.

Kdo má zájem, může si podle něj kromě zajímavé rostliny odnést i cennou radu do začátku, jak při pěstování postupovat a čeho se naopak vyvarovat. „Jsou to vlhkomilné rostliny, takže světlo a voda, to jsou dvě jejich základní podmínky,“ dodává učitel.

Kdo chce však vidět jeho masožravé rostliny na vlastní oči, si musí pospíšit. Expozice v zooparku totiž končí už tuto neděli. „Před výstavou jsem měl ještě akci v brněnské botanické zahradě a rostliny si potřebují také odpočinout. Vadí jim tu hlavně nedostatek světla a poměrně nízká vzdušná vlhkost,“ vysvětluje Novák.

On sám si ale od svého koníčku, ve kterém ho podporuje rodina i zaměstnavatel, rozhodně neodpočine. Potají už totiž spřádá plány na svou další cestu. „Měla by se uskutečnit příští rok a jejím cílem by měla být pravděpodobně Uruguay,“ naznačuje své cestovatelské záměry Novák.