„Nyní jsme dokončili kopírovaní ročníků z šedesátých a sedmdesátých let. Vyvážeme je do celků zhruba po deseti letech, jež budou k dispozici čtenářům,“ informoval ředitel Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově Vladislav Raška.

Zároveň upřesnil, že kopie nejsou kompletními výtisky. „Kvůli nákladům vybíráme jen nejdůležitější strany, vynecháváme třeba inzerci a podobně,“ sdělil Raška.

Podle něj ještě v letošním roce kopírování skončí. Kopie Vyškovských novin by měly být kompletní od současnosti až po první ročník z roku 1892. Starší výtisky knihovna získala zejména z Muzea Vyškovska. Chybějící ročník 1964, kdy se Vyškovské noviny jmenovaly Náš život, zapůjčila Knihovně Karla Dvořáčka ze svého archivu redakce Vyškovského deníku Rovnosti.

Výhodou pro čtenáře bude také rejstřík, který nyní dávají pracovnice knihovny dohromady. Zájemce, který se například bude chtít něco dočíst o Aloisi Musilovi, tak získá přehled o všech číslech Vyškovských novin, v nichž je o slavném orientalistovi z Rychtářova zmínka.

Dalším krokem ke kompletaci Vyškovských novin bude jejich digitalizace. „Zatím se nám nepodařilo na digitalizaci sehnat dotace nebo granty, budeme to znovu zkoušet v příštím roce. Digitalizace Vyškovských novin je opravdu nezbytná, protože originály v archivu Muzea Vyškovska jsou už často ve špatném stavu a dalším kopírováním a půjčováním strašně trpí. Je tu nebezpečí z prodlení,“ obává se Raška.

Výhodou by podle něj bylo, že ve Vyškově sdílí firma, jež se digitalizací tiskovin profesionálně zabývá. „I když by zpracování něco stálo, nemuseli bychom kupovat žádné vlastní speciální vybavení. Tato služba by nás tedy ve výsledku vyšla levněji,“ nastínil ředitel.

Knihovna Karla Dvořáčka bude každopádně s největší pravděpodobností jedinou institucí, která bude mít v originální podobě nebo v kopiích všechny výtisky Vyškovských novin.