Jeho práci mohou zhodnotit i Vyškované. Muzeum Vyškovska ve Vyškově totiž odstartovalo výstavu nazvanou Fotografie. Nabízí díla dvou moravských fotografů. Černobílé portréty krajin vytvořil vedoucí oddělení fotografie na Střední škole umění a designu v Brně Martin Vybíral, který vystavuje už od roku 1982.

Druhým je právě Víšek. „Jsme spolužáci ze střední školy. Oba zároveň učíme a i na FAMU jsme se potkávali, ačkoliv jsme byli každý v jiném ročníku. Martin Vybíral fotí krajiny, často za fotografováním vyráží do přírody na kole, takže na něm vozí ten velký těžký fotoaparát,“ usmíval se odborný učitel fotografie Víšek.

Ten se zaměřuje zase na velkoformátové černobílé fotografie osobností Brna. „Je to o tom, že jsem studoval FAMU. Fotografie mě fascinuje už řadu let, portréty mě začaly živit, věnuji se jim i profesně. Tehdy se fotilo vše černobíle, u toho jsem zůstal a už je to asi moje takové celoživotní poslání,“ vzpomíná fotograf.

Oba umělci vystavovali v Muzeu Vyškovska už v roce 2009 v rámci série fotografických výstav několika jihomoravských autorů Třetí rozhovory (o tradici). Do Vyškova se rádi vrátili. „Překvapil nás zájem o naše fotografie na vernisáži výstavy. Rádi se vracíme. Známe pana Jiřího Foltýna i Vladimíra Kotulána, takže kdykoliv nás osloví, jsme jenom rádi,“ připomíná Víšek.

Ze známých osobností brněnského kulturního života má nyní políčeno na hudebníky. „Momentálně jsem se začal soustředit na jazzmany. Jejich fotografie nicméně nevystavuji, je to pro ně. Mám například domluvené focení s hudebníkem Mojmírem Bártkem, který byl přes čtyřicet let členem slavného Orchestru Gustava Broma,“ chlubí se.

Dvojice umělců Martin Vybíral a Jiří Víšek představuje své fotografie v malém sále v přízemí muzea. Výstava, které v muzeu pravidelně pořádá první moravský amatérský fotografický klub Orion, potrvá až do 1. května letošního roku.