Přenést na jeviště scénář pohádky Sněhová královna si režisér spolku, autor hudby a textů David Kříž, přál už dlouho dobu. „Moje babička v této hře účinkovala v padesátých letech, kdy ji katecheta Zelinka s rousínovskými dětmi nacvičil. Na představení vzpomínala vždy, když jsme prohlíželi staré divadelní fotoalbum. Pojal jsem k tomu dílu velký respekt. Námět jsem ale čtyři roky odkládal. Přednost vždy dostaly jiné tituly. Letos však nastal vhodný čas,“ uvedl Kříž.

Námětově sice představení čerpá ze Sněhové královny Hanse Christiana Andersena, ale diváci v něm najdou odlišné dílčí příběhy a motivy. Stěžejním byl pro autora scénáře příběh ústřední trojice. Diváci neuvidí ani čarodějnici, havrany, prince či princeznu.

„Prolínají se vněm motivy osudu, boje proti němu, zápas dobra se zlem, vylíčení upřímné přátelské lásky. Ve spojení s motivem, který pátrá po odpovědi na otázku, proč je královna vnímaná automaticky jako představitelka zla, je pak celé představení příběhem o moci, bezmoci a pomoci,“ vysvětlil Kříž.

V hlavních rolích se představí Michaela Flösslerová, Vítězslava Ševčíková, Eva Kyjovská, Jana Bubeníková, Jan Žáček a Jiří Hýzl. Další herci budou zpívat a tančit v rolích vloček, zvířat a rostlin, a to Zuzana Salcburgerová, Hana bobová, Adéla Coufalová, Valentina Hejdová, Šárka Zoulová, Veronika Hašková, Lucie Riesnerová, Denisa Strmísková, Lucie Trgaová, Petra Ressová, Miriam Plevová a Barbora Kubačáková.

Na přípravě představení se kromě Kříže dále podíleli Renáta Ivancová, Iva Metová, Jakub Kříž a předseda spolku Jiří Hýzl.

Premiéra se uskuteční ve čtvrtek od šesti hodin večer ve velkém sále rousínovské Záložny. Reprízy se budou konat v sobotu 28. listopadu ve čtyři hodiny odpoledne a v úterý 1. prosince v sedm hodin večer, vždy v Záložně. Vstup je volný.

Soubor D.A.V.A. vzniknul jako školní spolek. Od roku 2004 působí samostatně, vždy pod záštitou základní a umělecké školy v Rousínově. „Soubor je složený ze žáků, absolventů a učitelů těchto dvou škol. V současné době má pětadvacet aktivních členů. Repertoár se skládá z vlastní tvorby, která se zaměřuje především na muzikálová zpracování známých pohádek. Uvedli jsme již šest samostatných premiér,“ dodal někdejší zakladatel souboru, dnes operní pěvec Kříž. Šlo například o představení Sněhurka a 7+1 trpaslík, Perníková Chaloupka aneb Jak to bylo doopravdy, Šaty ne/dělají člověka, Netvor a Kráska a další.

Spolek D.A.V.A. navázal na někdejší dlouholetou ochotnickou tradici v Rousínově, která byla delší dobu přerušená. „Za deset let svého fungování se stal významnou součástí kulturního dění nejenom Rousínova, ale i širokého okolí,“ je přesvědčený Kříž.