„Na výstavě lidé uvidí průřez prací žáků, jako jsou kresby, návrhy, modely výrobků nebo maturitní práce, které postupně vytváří v jednotlivých ročnících v průběhu studia,“ uvádí ředitel zmíněné školy Vojtěch Bábek.

Podle něj práce dokumentují tvořivost, kreativitu, zručnost a dovednost žáků. „Jsou také důkazem krásy dřeva v jeho uměleckém zpracování,“ upozorňuje ředitel a dodává, že výstava je určena nejen široké veřejnosti, představitelům odborných firem, státních institucí nebo výchovným poradcům, ale také samotným žákům základních škol a jejich rodičům, kterým může pomoci při volbě střední školy.

„Všem lidem, kteří tu zatím byli, se moc líbily maturitní práce. Kromě nich tu ale máme také díla prváků a druháků. To jsou takové ty začátky, jako je modelování ruky nebo ovoce ze speciální hmoty,“ říká student druhého ročníku Kamil Brehový.

Návštěvníci se však na umělecké výstavě přesvědčí také o tom, že není kvalitního díla bez pořádného projektu. „Máme tady ukázku kreseb studentů od prvního až do čtvrtého ročníku. Například technické výkresy, na kterých si tvůrci nejdříve všechno znázorní a naplánují,“ objasňuje student.

Výkresy jsou podle něj potřeba i k jednodušším projektům, jako je například ovoce. „Člověk může mít představivost, to je každopádně skvělé, ale i tak si to potřebuje nejdříve nakreslit. A to musí umět, protože je to vlastně základ,“ říká Kamil.

Studenti uměleckořemeslného oboru musí mít tedy především šikovné ruce. Vyrobit více jak metrový barokní svícen není totiž nic jednoduchého. „Většina prvků na maturitních dílech je ruční práce. Tvůrci mají na jejich zhotovení asi sto čtyřicet hodin,“ dodává student.