Úspěšné období prožívá Fotoklub 36 sdružující převážně mladé autory z Bučovicka. Umělecká skupina má zkonsolidovanou členskou základnu, publikuje v odborném tisku a prosadila se i v Moravskoslezském mapovém okruhu. Teď o sobě dává vědět už třetí výstavou v regionu.

Recenze

„Tato expozice je vlastně průřezem naší tvorbou za poslední dva roky. Chtěli jsme lidem z Bučovic a okolí ukázat, že nezahálíme, že se snažíme někam posunout. Myslím, že můžeme ukázat hodně nového,“ přiblížil předseda fotoklubu Marek Novák.

Jeho slova potvrdil rovněž známý rousínovský fotograf Tomislav Pivečka, který nechyběl na sobotní slavnostní vernisáži výstavy fotoklubu. „Kluci tu mají opravdu krásné věci, moc se mi to líbí,“ svěřil se umělec.

Zároveň připojil ale i výhradu. „Myslím, že těch vystavených snímků je až moc, pak má člověk trochu problém soustředit svoje dojmy,“ prohlásil Pivečka.

Fotografií je opravdu spousta. To dokazuje, že členové během posledních dvou let, jež uplynuly od premiéry fotoklubu právě v bučovickém zámku, rozhodně nezaháleli. Milovníci výtvarného umění si tak přijdou na své.

Výstavu autoři nesměřují po určité vyhraněné linii, expozice právě naopak demonstruje široký záběr témat, jimž se věnují. Makrofotografie, portrét, krajina a další náměty z mnoha prostředí. To vše potvrzuje všestrannost některých členů fotoklubu. A zároveň zvyšuje atraktivitu expozice pro návštěvníky, kteří nehodlají nad snímky dumat a pak psát odborné recenze, ale prvoplánově potěšit své smysly. A těch je většina.

Zdaleka to ovšem neznamená, že by členové úmyslně vybírali snímky lacině podbízivé. Podařilo se jim v naprosté většině snoubit kvalitu s atraktivitou, vybrat fotky, jež osloví znalce stejně jako „řadového“ návštěvníka libovolného věku. Ocenit je nutné i samotné pojetí vernisáže.

Fotoklub 36 rezignoval na zdlouhavé projevy a silná slova. Místo, aby diváka nudil bezbarvým výčtem dat a údajů, jež se každému okamžitě vykouří z hlavy, vsadil na originální prezentaci.

Jednotlivé členy, jejich zaměření a výstavu samotnou popsal krátký film mladé autorky Martiny Huječkové z Vícemilic známé především působením v ochotnické skupině Klíče v zámku. Popsal skutečně krátce, ale výstižně, a přitom vtipnou, hravou formou. Pro propagaci skupiny tak Huječková udělala podstatně víc než stohy popsaného papíru.

Bohužel návštěvnost vernisáže nedosáhla úrovně první bučovické výstavy. Film by bylo nicméně rozhodně škoda nevyužít i v budoucnu, respektive ho třeba aktualizovat v závislosti na dalších počinech výtvarného uskupení. Výstavu tak lze jen doporučit především všem zájemcům z regionu Bučovicka, který je na kulturní počiny všeho druhu v porovnání s Vyškovskem a Slavkovskem poměrně dost chudý. Neznamená to přitom ani v nejmenším, že v něm nepůsobí tvůrci, jejichž díla by si nezasloužila pozornost. Právě Fotoklub 36 je toho nejlepším příkladem.

FOTOKLUB 36

 

Vznik: 2000

Členové: Marek Novák (Vícemilice) Jaroslav Erben (Vrchlabí) Karel Hladký (Bučovice) Marek Fiala (Ždánice) Václav Setínek (Černčín) Dušan Šmíd (Bučovice)

Výstavy: Bučovice 2005, Rousínov 2006, Bučovice 2007

Prezentace: 9. místo v rámci Moravskoslezského mapového okruhu, prestižní soutěže čtrnácti fotoklubů

Publikace: PhotoLife, PhotoArt, Veronica