Členové vyškovského fotoklubu Orion při Městském kulturním středisku vystavují své fotografie v Muzeu Vyškovska. Průřez jejich tvorbou je k vidění až do třiadvacátého listopadu.

Jako první předvedou své práce zástupci tří generací - šedesátiletý Václav Horák, čtyřiačtyřicetiletý Andrej Anry Lukáč a osmadvacetiletý Jiří Polák. Vystavující členové vybrali své fotografie podle vlastního uvážení, takže nebyli na rozdíl od předchozích výstav předem svázaní vůbec žádným námětem.

 

Václav Horák -

prožil své nejplodnější fotografické období na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, kdy se účastnil mnoha armádních fotografických soutěží a aktivně vystavoval na okresních výstavách ve Vyškově a na výstavách Orionu. Členem fotoklubu je už od roku 1983.

V poslední době si za fotkou občas vyrazí s digitálním fotoaparátem. Při výběru fotografií pro autorský profil v Galerii Orion Muzea Vyškovska tak zákonitě padlo rozhodnutí použít ty staršího data a z tématických okruhů krajina, zátiší a noční město. Autor výběr soustředil na krajinný detail a zátiší. Převážná většina snímků jsou dobové zvětšeniny.

„Je patrné, že ani za těch pětadvacet, třicet let fotografie výrazově nezestárly,“ zhodnotil Horákovu práci profesionální fotograf Jiří Foltýn. Diváci uvidí například Horákovu Vodu, Trávu či Drahanský rybník.

 

 

 

Dalším vystavujícím je

Jiří Polák

„Vstoupil do fotografie těmi správnými dveřmi. Snaží se ji postihnout v její podstatě, to znamená pochopit světlo, díky kterému vzniká. Rozumět jeho charakteru a zákonitostem. K tomu je ideálním nástrojem klasická černobílá fotografie. V kreslení světlem se již dobře orientuje a zatím se pohybuje v oblasti prověřených klasických přírodních námětů,“ řekl o autorově práci Foltýn.

Velkým Polákovým vzorem je český klasik a mistr práce se světlem Josef Sudek. „Předpokládám, že se poklidnou evoluční cestou bude Polák dál posouvat k osobitému rukopisu a obrazovému vyjadřování,“ dodal Foltýn.

Polák na výstavě představí zejména cyklus Hamiltonská zastavení a Ruprechtov.

 

 

 

Andrej Anry Lukáč -

se učil fotit už jako školák ve fotografickém kroužku „na pionýráku“. Stejně jako předchozí autor je členem Orionu od roku 2004.

Nemá vyhraněný námět. Se zaujetím se věnuje především živé a reportážní fotografii. Zejména sportovní reportáže, například z rugby, plavání, nebo atletiky, často publikuje i ve Vyškovských novinách. Na výstavě prezentuje například práce Láska kvete, Odpočinek, Před startem, Vodnická, Úsměv.