„Přezdívka FAMiNE vznikla už dávno. Prezentuju se tak všude, všichni mě tak znají. Například na webu by lidem moje samotné jméno asi už nic ani neříkalo,“ vysvětluje sedmadvacetiletý mladík.

Vystavené snímky vznikaly v posledních třech letech. „Hlavně se tu najdou fotografie z posledního roku. Žádné společné téma bych v tom ale nehledal. Fotím ve stylu fashion a glamour, prostě lidi, ať už jsou to ženské nebo chlapi, a ono to všechno k sobě tak nějak pasuje,“ říká fotograf.

Fotografie přitom přímo překypují barvami. „Moje fotky jsou v podstatě jenom barevné. Největší sranda je, že sice dělám zásadně barevné fotky, ale jsem částečně barvoslepý. Možná proto mě to tím víc baví,“ usmívá se.

A jak takový snímek vzniká? „Většinou mám nějaký nápad a podle toho vybírám, kdo by mě tam pasoval. Na mých snímcích tak vícekrát figuruje třeba moje přítelkyně,“ dodává Čermák.

Fotografii bere jako svůj koníček. „Vystudoval jsem fakultu elektrotechniky a informatiky a živí mě v podstatě programátorství,“ pokračuje. Práci s počítačem však využívá i při focení. „S foťáky si hraju vlastně od dětství, asi v osmi letech jsem dostal první analog. Asi po dvou letech mě to ale přestalo bavit. I když teď fotím taky na analog, hned potom snímek samozřejmě naskenuju a zpracovávám všechno digitálně, což má velké výhody,“ soudí fotograf.

A co mu tento koníček přináší? „Fotím hlavně proto, že mě to baví. Pracovat vyloženě na zakázku ani moc nechci, protože je to prostě otročina. Je to, jako kdybych měl fotit pasy,“ doplňuje.

Kromě výstav si jeho tvorbu mohou lidé prohlédnout na jeho internetových stránkách. „Největší návštěvnost mám přitom z Ameriky. Elektronická podoba mi vyhovuje, papírová je sice také pěkná, ale je mnohem náročnější, a to i finančně,“ upozorňuje.

I když má každá fotka svůj název, samotný autor na nich však podle svých slov příliš nebazíruje. „Někteří autoři v tom hledají duševno a hloubku, já ale říkám: V mých fotkách nic hlubokého nehledejte. Já se tím bavím a jak s nadsázkou tvrdím, je to přece jenom komerce. Vždyť mými vzory jsou právě komerční fotografové,“ dodává Čermák.