Drobná pomíjivost. Tak se jmenuje nejnovější výstava, kterou do prostor vyškovské Galerie v rohu přivezla mladá rosická výtvarnice Tereza Pokorná. Studentka zlínské vyšší odborné školy umění na ní představuje ukázku svých grafických listů.

„Jedná se o mou první samostatnou výstavu. S kurátorem galerie Jiřím Foltýnem jsme se seznámili přes mého profesora Lubomíra Jarcovjáka na nedávné vernisáži na zlínském zámku,“ líčí Pokorná.

Kresby podle ní vznikaly nejprve jako podklady pro grafiky. „Později jsem je však již začala kreslit bez ohledu na to, zda kresbu převedu do nějaké tiskové techniky. Ve Vyškově vystavené grafiky jsou originály i v kresbě, nejsou předkreslené a přesně nachystané. U provázku, papíru a gumiček to nebyl problém, suché jehly vnímám jako další kresby, mění se pouze materiál, plech a jehla, se kterými zacházím stejně jako s tužkou a papírem,“ vysvětluje dvaadvacetiletá studentka.

A co znamená poněkud tajuplný název výstavy? „Název drobná pomíjivost vystihuje lehce experimentální nádech vystavených grafik a okamžiků, při kterých byly vytvořeny,“ dodává Pokorná.

Samotná kresba je přitom pro autorku velmi důležitá nejen jako základ, ale hlavně kvůli lince samotné, její proměnlivosti a rozmanitosti ve výrazu. „Linka je zkrátka úkaz, který je třeba prostudovat a uplatnit ho v rámci osobnosti,“ popisuje autorka, která je podle svých slov velkým obdivovatelem Karla Malicha nebo malířský pojatých kreseb Michala Raného.

První samostatná výstava mladé umělkyně přitom není premiérou pouze pro ni, ale i pro samotnou minigalerii, která se nachází v přízemí Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově.