Zatímco Novák předvede své masožravky, zejména vzácnou nepenthes, ve Vyškově už potřetí, jeho kolega Jan Maruška, jenž se zaměřuje na tilandsie, se Vyškovanům představí poprvé.

„Tilandsie pěstuji už patnáct let. Jsou to bromeliovité rostliny, jednoděložné a tudíž příbuzné s trávami. Zajímavé jsou především tím, že většina jich roste epifytickým způsobem na kmenech stromů a na skalách. Rozhodně nejsou parazité, jak si někdo myslí. Nejzajímavější jsou stříbrné typy s mikroskopickými šupinkami, jimiž rostlina přijímá živiny,“ představuje své „miláčky“ Maruška.

Doma ve svém skleníku jich má tisíce kusů. Jak ale prozrazuje, tilandsie lze celkem bez problémů pěstovat i za oknem, případně v epifytních skříních, či v zimních zahradách.

„Věnovat se tilandsiím, to je učiněná sběratelská vášeň. Existuje zhruba čtyři sta padesát druhů v mnoha formách. Sběratel může od jednoho typu sbírat třeba dvacet různých druhů z rozdílných lokalit. Tilandsie rostou v celé Latinské Americe a na Floridě. Jsou to tropické rostliny, takže teplota nesmí klesnout pod pět stupňů. Tyto rostliny se rosí nebo mlží a nesnášejí tvrdou vodu. V létě lze rosit častěji, v chladnějším počasí stačí jen jednou týdně. Pěstování není tak obtížné, snad jen není úplně snadné udržet rovnováhu mezi teplotou a vlhkostí,“ vypráví zasvěceně pěstitel.

K rostlinám nemá daleko ani v civilním povolání, jako obchodní zástupce pro profesionální pěstitele zeleniny.

Nejen tilandsie, ale i jiné botanické kuriozity budou k vidění a některé i ke koupi ve správní budově zooparku ve Vyškově do šestnáctého září vždy od půl desáté do půl šesté odpoledne. V sobotu uspořádají oba vystavovatelé bezplatný poradenský servis.