Ztvárnit něco, co je mezi nebem a zemí, a zároveň u toho meditovat a léčit své potíže. To považuje autorka automatických kreseb Jana Havlíková původem z Vyškova při své tvorbě za zásadní.

Výstavu jejích energetických obrazů mohou zájemci spatřit v tamním Sokolském domě až do konce listopadu. Tvůrkyně se však nejdříve zabývala například klasickou kresbou, koláží a batikou. Až potom ji uchvátila esoterika.

„Ke všem druhům se v plynutí času vracím a s něčím novým si pohraji. Esoterika jako něco mezi nebem a zemí mě ale zajímala a přitahovala odmalička. Vždy jsem se snažila objevit, co je nad námi, proč se věci dějí tak, jak se dějí, a jak jsme sami schopni pracovat s naším podvědomím. Když jsem objevila možnosti automatické kresby, cítila jsem, že tento obor mě doslova hřeje u srdce,“ popsala Havlíková.

Obrovskou zkušeností pro ni bylo studium umělecké grafiky a klasické kresby ve Spojených státech amerických.

Návštěvníci výstavy mohou v jejích mandalách rozpoznat nejčastěji motýly. Těmi to prý totiž všechno začalo. „Měla jsem potřebu je kreslit. Zjistila jsem, že pokud na někoho z mých blízkých při své tvorbě myslím, výsledný obrázek nese v sobě něco z toho člověka. Motýli bylo jedno téma se stejnou technikou, ale přece byl každý jiný. Jinak barevný, jinak propracovaný, jinak tvarovaný,“ prozradila tvůrkyně.

Po dalším studiu potom zjistila, že motýl symbolizuje duši. „Takže jsem se vlastně svými kresbami zlehka a tehdy nevědomky podívala svým přátelům do duše. Nyní zachycuji všechno možné. Pocity, myšlenky, emoce, nálady a energie různého druhu, tvaru či barev. Automatickou kresbou se však dá vyjádřit daleko víc,“ tvrdí Havlíková.

Podle svých slov při kreslení rovnou relaxuje, medituje a léčí svoje tělesné i duševní problémy. Pokud si člověk pověsí do svého pokoje obraz s těmi správnými vibracemi, může mu podle Havlíkové přinést spoustu příjemných pocitů.

„Každý v sobě nese jiné energetické vlny a informace. Jeden obrázek na někoho působí příjemně, hladivě a harmonicky a jinému se vůbec nelíbí. To kvůli tomu, že také kresby mají své barevné vibrace, které působí na různé lidi jinak,“ objasnila autorka obrazů.

Právě proto ovládá také kresbu mandaly takzvaně na míru podle životních dat. „Takový obraz pak v sobě nese vlastně kód pro určitého člověka na základě jeho vlastních energetických potřeb. Takže mít takový obrázek doma je vlastně totéž jako mít svůj vlastní lék pro duši, mysl i tělo z nebeské lékárny na doživotí,“ prozradila na závěr Jana Havlíková.