Zahájení výstavy, přednáška i film na téma porodu. To vše čeká v úterý odpoledne na návštěvníky vyškovské knihovny. Společně s jejími pracovníky mají tuto všehochuť na svědomí členky Mateřského centra Radost ve Vyškově.

Těžištěm celé akce je podle organizátorů výstava s názvem …život tím začíná… s podtitulem Kdy-kde-jak. „S nabídkou na zorganizování regionální výstavy se na nás obrátila Petra Sovová z Hnutí za aktivní mateřství. To je jedním z hlavních organizátorů multimediální výstavy Umění porodit v Praze. Její dopis mne oslovil a obrátila jsem se na Knihovnu Karla Dvořáčka, která se stala hlavním organizátorem,“ vysvětluje místopředsedkyně sdružení Iveta Chaloupková.

Výstava je podle ní určena nejen nastávajícím rodičům, ale také lékařům, porodním asistentkám a široké veřejnosti. „Myslím, že každý si zde najde něco, co ho zaujme. Světový týden respektu k porodu byl letos zaměřen na kvalitu porodu a toto téma jsme se snažili promítnout také do naší expozice,“ říká Chaloupková.

Cílem organizátorů však podle není určovat, co je správné a co špatné. „Chceme pouze ukázat možnosti, které se nastávajícím rodičům nabízejí a umožnit jim rozhodnout se, jak své dítě přivést na svět. Výstava bude mít charakter tržiště informací, ze kterých si každý může vybrat,“ upozorňuje Chaloupková.

Návštěvníci se podle ní prostřednictvím akce setkají i s kontroverzními tématy. „Jedno z nich bude otevřeno již na vernisáži, kde promítneme film Domorodky. Jedná se o osobní zážitky několika žen, které se rozhodly porodit své dítě doma,“ popisuje.

Součástí vernisáže bude navíc také beseda s porodní asistentkou vyškovské nemocnice Soňou Holzmanovou. „Paní Holzmanovou jsme vybrali především proto, že je skutečně profesionál, maminky ji znají a mají s ní pozitivní zkušenosti. Také je otevřená novým postupům a pokud je považuje za správné, neváhá je doporučit,“ doplňuje místopředsedkyně.

Kromě dospělých však na setkání dostanou slovo také děti, a to prostřednictvím svých obrázků. „Ve velkém sále knihovny totiž nebude chybět ani expozice dětských prací s názvem Moje cesta na svět,“ dodává Chaloupková.