„Možnost vystavit staré zemědělské stroje jsme zvažovali už několik let. Selská technika se hromadila v různých částech areálu. Majitelé nám ji často nabízejí jako veteš, které se rádi zbavují. Jelikož chováme domácí a hospodářská zvířata, zdá se nám vhodné ukázat zároveň stroje, které se na selských dvorech používaly,” vysvětlil ředitel zooparku Josef Kachlík.

Některé stroje pracovníci zooparku opravili a natřeli. Ty, které jsou funkční, plánují do budoucna ukázat návštěvníkům v provozu. „Je dobré připomenout, jak naši předci v dobách minulých postupovali při hospodářských pracích, jak zpracovávali zemědělské plodiny a jak využívali hospodářská zvířata,“ podotkl pracovník zooparku Petr Bláha.

Stroje se líbí i návštěvníkům. „Pamatuji si, jak jsem jako kluk u babičky v Orlovicích řezal kopřivy do krmení husám na elektrické řezačce poháněné obrovským řemenem. Už dávno po ní není ani památky. Jsem rád, že dneska můžu podobný stroj ukázat svému tříletému synkovi. Jako každého kluka ho technika moc zajímá,“ řekl pětatřicetiletý Miroslav Fiala z Napajedel.