Recept jak spravit třeba v neděli odpoledne náladu nudícímu se potomkovi přináší v těchto pošmourných dnech rodičům bučovické muzeum. Ve spolupráci s nadšenci z kyjovského klubu železničních modelářů připravilo výstavu vláčků, na které si můžou děti dokonce i hrát. Takže spolehlivě vrátí do klukovských let i tatínky.

„Výstava je vlastně takovým naším vánočním dárkem pro děti. Ty si tu můžou dokonce na jednom kolejišti i pouštět vláčky,“ přibližuje šéf muzea Jiří Setinský.

A pracovnice muzea Jana Vlachová potvrzuje, že tento účel výstava splnila beze zbytku. „Radost mají hlavně menší děti. U vláčků vydrží klidně i dvě hodiny,“ říká s úsměvem.

Setinský ale připomíná, že expozice neslouží jen k pobavení. Má také poučit. „Jsou tu modely většiny lokomotiv i vagonů, které jezdily na českých tratích. Výstavu doplňují také předměty, jež se k práci železničářů vztahují. Třeba traťová návěstí, součásti lokomotiv, brzdič vlaku, návěstí k výhybkám, písemné dokumenty,“ vypočítává vedoucí.

Expozici nechybí ani regionální rozměr. Napovídá to ostatně samotný název: Do Bučovic přijel vlak. „Letos je stodvacáté výročí zahájení železničního provozu na trati Brno - Kyjov. Víme, že Bučovičtí tehdy velmi stáli o to, aby městem trať vedla a nakonec toho dosáhli. Připojili jsme tedy i několik dobových fotografií vlakového nádraží v Bučovicích,“ vysvětluje Setinský.

Model Klub M 112.0 Kyjov nezapomněl ani přiblížit práci svých členů. Návštěvníci tak uvidí třeba rozestavěné kolejiště. Představí si, co vlastně práce modeláře obnáší.

Výstava vláčků v Bučovicích je přístupná až do 18. ledna a to od úterka do pátku vždy od osmi do šestnácti hodin. Do konce prosince je otevřená i v neděli od třinácti do šestnácti hodin.