Šikovné ruce žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy Františka Sušila v Rousínově vytvořily nápaditá díla pro již tradiční výstavu, která letos nese název V říši zvířat a lidí. Návštěvníkům se otevřela poprvé právě v pondělí.

Jak už název výstavy napovídá, výtvarníci letos věnovali svůj čas hlavně námětům zvířat, ale i vesmíru. „Podíleli se však také na výtvarné podobě sletu čarodějnic, který byl zároveň i samostatnou expozicí,“ uvádí vyučující Jan Nohel.

Žáci nižších ročníků zobrazují životní prostředí zvířat například v malbách pralesů. „Různé druhy zvířat se na nich vynořují nebo skrývají ve změti fantastických rostlin. Námět pralesů doplňují projekty domů z budoucnosti, v nichž by většina autorů chtěla žít společně právě se svými oblíbenými zvířaty,“ říká učitel.

Tyto náměty však návštěvníci výstavy neuvidí jen na papíře. „Zabývají se jimi i voskové batiky starších žáků. Je to náročnější technika, kterou jsme škálu letošních výtvarných přístupů obohatili,“ vysvětluje Nohel.

Zdůrazňuje, že i náročnou práci žáci zvládli do úspěšného konce. K prolínání námětu zvířete a vesmíru podle něj výtvarníci došli v další náročné technice leštěné sádry. „Při ní se barevné sádrové hmoty míchají, řežou, zalévají a brousí. Dosáhne se tak charakteru různých leštěných kamenů.

Téma vesmír malovali žáci starou technikou enkaustiky, která se používala třeba v Egyptě. Při ní se do roztaveného vosku přidávají pigmenty,“ popisuje práci studentů vyučující.

Výtvory se vznáší i nad hlavami náštěvníků. „Závěsné prostorové objekty společně vypracovali studenti třetího až sedmého ročníku. Každá krychle je zvířecím světem, který s ostatními tvoří vesmír,“ objasňuje Nohel.

Na výstavě se podílí také letošní absolventi. „Marek Kervitcer a Libor Flössler si zvolili absolventskou práci, která souvisí s jejich budoucím studiem na střední škole. Marek vytvořil velkorysé linoryty a kresby s námětem architektury minulosti. Libor tady má soubor kreseb, olejomaleb a prostorové studie,“ říká Nohel.

Více tematicky zaměřené studenty má na starosti ředitel umělecké školy Pavel Malý. „To je především druhý stupeň, který se orientuje na keramiku. Vystavují tady dva absolventi. Například Pavla Nekulová ztvárnila práci Dvanáct měsíčků,“ upřesňuje ředitel.

Výstava, na níž předvádí svá díla přes devadesát studentů, potrvá až do neděle devátého června.