V sobotu se na zahradách slavkovského zámku sešli příznivci Napoleona. Měli možnost vidět spoustu dobové vojenské techniky, dokonale sehranou ukázku bitvy a všemožné stánky se zbraněmi, se kterými se mohli vyfotit.

Amatérští i profesionální jezdci na koních si vyzkoušeli závod na čas. Jejich úkol zněl jednoduše, podle výrazů jejich tváří to tak nevypadalo. Po slepém výstřelu z děla hnali koně ke kousku zeleniny, který měl jezdec převzít a donést v časovém limitu zpět na start. Tohoto klání se zúčastnil i herec Václav Vydra.

I přes jemný déšť si lidé v kostýmech neodpočinuli. Museli se neustále starat o koně. Pro ty se jevilo horko jako nejtěžší výzva.

Podle jednoho z jezdců na koni den probíhal dobře. „Sice dnes není zrovna nádherné počasí, potýkám se ovšem s horkem. Déšť se podepsal i na návštěvnosti. Je tu daleko méně lidí než předešlé roky. Přesto si ale mnoho z nich neodpustí návštěvu tradičních dnů císaře Napoleona,“ hodnotí muž.

I Hana Pavelková prodávající vstupenky na recepci si posteskla nad menší návštěvností. „Dělám průvodkyni na zámku dva roky. Bohužel, letos je to o něco horší než poslední roky, protože prší a moc lidem se nechce na dešti stát a dívat se na závody koní,“ bilancuje Pavelková.

Ani nepřízeň počasí nezabránila rodinám s dětmi, aby zavítali na tuto výjimečnou událost. „Jsem tu se synovcem a líbí se nám tu. Jen je škoda, že prší,“ uvádí jeden z návštěvníků Napoleonských her.

Lidem pořadatelé neodepřeli ani možnost projížďky na koni. Různými uličkami slavkovské zámecké zahrady se promenádovali koně nejen s dospělými lidmi na hřbetech. Na své si opět přišly děti. Samozřejmě, o všechny vyjížďky se starali profesionální kočí.

Co se týče návštěvníků, ne všichni mluvili česky. Místy se tu ozývala i angličtina. A to jak ze strany návštěvníků, tak od pořadatelů a jezdců. „Přijeli jsme z Anglie a moc se nám tu líbí. Škoda, že prší. I přesto nám stojí návštěva slavkovského zámku za to,“ říká anglicky mluvící žena.

Kolem osmé hodiny večerní návštěvníci zhlédli rekonstrukci bitvy u Slavkova. „I když jde každý rok o tu samou bitvu, stále je to v něčem nové. Každopádně se může stát, že jezdec spadne z koně. Naštěstí se tak neděje příliš často. Například před chvíli tady naše klisna shodila kolegu na zem. Zakopla o koberec a lekla se, postavila se na zadní a vyhodila ho ze sedla. Pak ho táhla za sebou. Naštěstí se mu nic nestalo,“ usmívá se další z jezdců.

Jako další atrakci pro děti vymysleli organizátoři například střelbu z pušky. Samozřejmě ne silné a s měkkými náboji. Dítě muselo trefit terč a pokud se trefilo,, čekala na něj sladká odměna.

Jelikož je jízda na koni velmi riziková, hlavně pokud je za účelem představení technik boje, byli na místě neustále přítomni ošetřovatelé. Naštěstí po celý den kromě ošetřování drobnějších poranění neměli příliš práce.

Ve výsledku lze zhodnotit celou akci jako úspěšnou. Sice počasí nepovolilo takovou návštěvnost jako loni, nicméně i tak přišel poměrně velký počet lidí a vše vypadalo, že si atmosféru užili plnými doušky.

Jakub Jurek