VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odmítla poníženě zdravit. Šla za trest do márnice

Svatobořice-Mistřín– Již po páté udělovala studentům vzdělávací Nadace Jana Husa vBrně literární ceny nesoucí jméno Bronislavy Müllerové.

5.5.2010
SDÍLEJ:

Oceněná studentka Klára Čermáková s předsedou Ústavního soudu ČR Pavlem Rychetským (vlevo), který soutěž zaštiťoval, a vedoucím práce Janem Kuxem.Foto: Archiv Jana Kuxe

Oceněno bylo i téma svatobořického internačního tábora prostřednictvím práce studentky Kláry Čermákové.

Práce studentky bučovického gymnázia a loňské držitelky zvláštní ceny udělené ve Slavkově u Brna v literární soutěži Slavkovské memento 2009 uspělo v silné konkurenci.

„Jsem rád, že se Klára umístila v celostátní soutěži a zviditelnila svatobořický lágr i na této úrovni. Je pravdou, že o této smutné válečné kapitole vím dost, ale i v této práci se ukázalo, že hranice poznání lze stále posunovat dopředu. Podařilo se jí například téma obohatit vyprávěním pamětnice a bývalé internované ženy,“ uvedl rádce studentky Jan Kux.

Dívka kombinovala práci s fakty s obyčejným vyprávěním bývalé internované vězenkyně Marie Votýpkové rozené Vykoukalové. Její bratr Karel Vykoukal byl letcem RAF v Anglii (padl 21. května 1942) a druhý bratr Jiří později pracoval jako jediný lékař pro všechny vězněné vlastence.

Práce připomíná i materiální pomoc místních obyvatel, kteří neváhali ilegálně zásobovat internované zejména potravinami i navzdory jim hrozícímu nebezpečí od všudypřítomného gestapa či udavačů. Tábor měli Němci ve Svatobořicích zřízený v letech 1942 až 1945.

„Zcela novým zjištěním byl pohled potrestané provinivší se Marie Votýpkové zážitkem z lágrové márnice, do níž velitel tábora vězně zavíral. Tím je trestal třeba jen za to, že ho včas a dostatečně poníženě nepozdravili. Zpracování textu na rozhraní literatury faktu a snad mohu říci i jakésy prózy, se ukázalo býti šťastnou formou, která vedla k úspěchu,“ zhodnotil práci Kux.

Dívka se pro téma lágru rozhodla po setkání s pamětnicí. „Její vzpomínky a zážitky mne natolik zaujaly, že jsem se rozhodla toto téma zpracovat a hlouběji se mu věnovat,“ říká studentka gymnázia. Téma internačního tábora neopouští. Plánuje o něm vytvořit webové stránky, aby ho přiblížila svým vrstevníkům. Aby si i oni uvědomili, co se za II. světové války ve Svatobořicích dělo.

Autor: Zdeněk Šmýd

5.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební štáb ANO v brněnském hotelu Voroněž.

Radost i zklamání. Hnutí ANO s přehledem zvítězilo i na Vyškovsku

Ilustrační foto.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Marefské hřiště je hotové. Za stavbu zaplatilo vedení Bučovic půl milionu korun

Bučovice – Víceúčelové hřiště v místní části Bučovic, v Marefách, má za sebou slavnostní otevření. Na dokončení ale chyběly tamním sokolům peníze. Ty jim proto poskytla formou dotace bučovická radnice.

Novorozená miminka Vyškovska 42. týdne 2017

Vyškov - Novorozená miminka na Vyškovsku. Redakce Vyškovského deníku Rovnost gratuluje jejich rodičům a přeje jim i jejich dětem mnoho štěstí.

Cestu do zaniklé osady doprovodí výklad odborníků

Konůvky – Pochází ze středověku. Objevená však byla až v šedesátých letech minulého století. Dnes se jedná o nejlépe prozkoumanou středověkou osadu na Vyškovsku. Lépe poznat Konůvky, osadu z doby Karla IV. nacházející se ve Ždánickém lese, nyní můžou i zájemci z řad laiků. A to právě v sobotu díky Muzeu Vyškovska a jeho komentované archeologické procházce.

OBRAZEM: S reflexní páskou je chodec vidět na dvě sta metrů, zjistili lidé

Vyškov /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Chodec, který má na sobě reflexní prvek, je v noci vidět na desetkrát větší vzdálenost než v tmavém oblečení. Podobné informace se dozvěděli lidé na páteční podvečerní akci vyškovských policistů Je nás vidět, která se konala před jejich budovou v Brněnské ulici ve Vyškově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení