Při příchodu do společenského klubu kasáren na všechny dýchne sváteční atmosféra. Dámy v barevných róbách se třpytivými šperky, pánové v oblecích a mezi nimi pobíhají první účinkující dnešního večera – malé mažoretky klubu Falco Vyškov.

Jana Podrápská, ředitelka sdružení Piafa, si dnešní účast na plese chválí. „Máme stálou přízeň známých, kteří během těch šestnácti let chodí pravidelně. Počet lidí se tedy vesměs nemění, záleží, jestli někdo neodjede na hory nebo neonemocní. Na našich srdíčkových plesech nejen od srdce pomáháme, ale také se tu od srdce bavíme,“ říká Podrápská.

Dobrá nálada je tu opravdu cítit na každém kroku. A nezkazí ji ani zlomený podpatek. „Šla jsem si jen prohlédnout tombolu a najednou se mi zlomil. Ani nevím, jak se to stalo. Bydlím kousek odtud, tak jsem se doběhla domů přezout." „A víte, co v té tombole žena vyhrála? Knížku Krkouni. Jestli to není znamení,“ smějí se manželé Horáčkovi u sklenky u vína.

Rozbité boty zůstanou zřejmě jedinou nehodou dnešního večera. Program šlape podle plánu, na parketu se pravidelně střídají účinkující. Světelnou show předvádí břišní tanečnice ze skupiny Warda, španělské flamenco zase dámy v černočervených šatech z tanečního studia Andaluz. „Na plesech často netancujeme, takže jsme měly trochu trému. Navíc nám klouzaly boty, ale i tak jsme to moc užily,“ popisuje dojmy ze svého vystoupení Petra Trávníčková.

Večer se přehoupl do druhé půlky a lidí na parketu přibývá. Tančí polku, waltz i "ploužáky". U stolu ale nesedí ani ten, kdo nepřišel v páru. Kapela Another way z Brna střídá pomalé písně s rychlejšími, a tak na písničku Dám dělovou ránu už tančí celý sál.

Přátelská atmosféra těší i patronku plesu, místostarostku Karin Šulcovou. „Sešlo se hodně lidí, a jsem velmi ráda, že všichni podpoří dobrou věc. Jako místostarostka jsem měla možnost pomoci s propagací plesu. Založili jsme například facebookové stránky města a na nich jsme ples sdíleli,“ popisuje Šulcová. Sama si večer užívá: „Koupila jsem si lístky do tomboly, ale zatím nevím, jestli jsem něco vyhrála, já mám spíš štěstí v lásce, než ve hře," porozrazuje.

Blíží se půlnoc a napětí vrcholí, každý doufá, že svůj tombolový lístek promění ve výhru. Začíná losování. Postupně si lidé chodí pro dárkové koše, poukaz do termálních lázní, vysavač, tiskárnu či dokonce koloběžku. Stejně jako peníze ze vstupenek i výtěžek z tombolových lístků poputuje na stavbu dětského hřiště. Jana Podrápská ho chce vybudovat pro děti, které na jízdárně v Šafářském dvoře absolvují terapie.

Ačkoli vrchol večera je za námi, domů se nikdo nechystá. „Jsem tu už potřetí. Moc se mi líbí smysl plesu, benefice je skvělá věc. A také jsem si užil vystoupení tanečnic, byly super,“ říká Tomáš Flöhsler. S partou kamarádů se přesunuje od výčepu zpátky na parket. Dnes to bude dlouhá noc.

Benefiční srdíčkový ples letos Piafa pořádala již po šestnácté. Letos vybrala 60 880 korun.

BARBORA UHLOVÁ